Zamknij

Polska paczkomatoza. Do końca roku kraj zaleje nowa fala automatów

14.05.2021 07:59
Paczkomaty w Polsce. Automaty do odbioru paczek w całym kraju
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Automaty do odbierania paczek okazały się hitem lockdownu. Polacy zaczęli masowo robić zakupy przez internet, a firmy które je dostarczały zarobiły majątek. Eksperci biją jednak na alarm, że stawianie maszyn w tak szybkim tempie i bez porozumienia z architektami miast, zmieni krajobraz Polski.

Paczkomaty InPost okazały się jednym z największych wygranych pandemii. Szef firmy Rafał Brzoska trafił dzięki temu do czołówki najbogatszych polskich przedsiębiorców.

Nie dziwi więc, że konkurencja chce pójść w jego ślady. W efekcie na terenie Polski pojawiają się kolejne maszyny do wydawania przesyłek. Dzieje się to jednak w sposób, który nie jest kontrolowany przez architektów.

Polska paczkomatoza

Gazeta Wyborcza informuje, że w Polsce nadciąga lawina automatów do odbioru paczek. Już jesienią mają się pojawić tysiące nowych obiektów. Obecne przepisy pozwalają stawiać je bez jakichkolwiek konsultacji.

Czytamy, że InPost ma w kraju ponad 11 tys. paczkomatów, z tego ponad 2 tys. znajduje się w gminach wiejskich. Z kolei duńska firma SwipBox postawiła już u nas 220 automatów w sklepach Biedronka i Carrefour. Z tych punktów korzysta m.in. Poczta Polska, DHL oraz DPD. Pojedyncze maszyny w Warszawie instaluje również AliExpress. A to dopiero początek. W najbliższych latach na polskich ulicach stanie 50 tys. kolejnych automatów.

Lawina paczkomatów w Polsce

Prawa do posługiwania się znakiem towarowym "Paczkomat" ma tylko InPost, dlatego pozostałe firmy nazywają swoje punkty automatami do odbioru paczek.

Jesień będzie gorąca. Tylu nowych automatów do paczek jeszcze ten kraj nie widział. Na koniec tego roku InPost zapowiada, że będzie miał ich 15 tys.; firma rozstawia średnio 100 paczkomatów tygodniowo

Gazeta Wyborcza

Justyna Siwek, rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej powiedziała GW, że w 2021 roku instytucja udostępni 500 zewnętrznych automatów zarówno do odbioru, jak i nadawania przesyłek. Maszyny będą instalowane w IV kwartale tego roku w dużych miastach.

Swoje plany związane ze stawianiem automatów ma także PKN Orlen. Spółka Skarbu Państwa chce do końca tego roku postawić urządzenia paczkowe w 500 lokalizacjach - pierwszych 100 ma być już we wrześniu. Z kolei Allegro w tym roku postawi 1,5 tys. maszyn.

RadioZET.pl/PAP/GazetaWyborcza