Zamknij

Kto przejmie mBank? PZU zainteresowane ofertą

14.11.2019 14:47
PZU może przyjąć mBank. Są też inni potencjalni kupcy
fot. Shutterstock/Robson90 (ilustracyjne)

mBank, który obsługuje konta ponad 5,6 miliona klientów detalicznych, czeka zmiana właściciela. Czy będzie nim PZU?

 Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

- Będziemy analizowali zapowiadaną sprzedaż mBanku w kontekście potencjalnych synergii z naszą częścią bankową - zapowiedział w czwartek na konferencji prezes PZU Paweł Surówka.

Dodał, że PZU nigdy nie rozważało i nie rozważa sprzedaży jakiegokolwiek ze swoich banków. Jak stwierdził, ogłoszenie sprzedaży tak istotnego banku, jakim jest mBank, jest zbyt ważną sprawą, aby nie była przez nich analizowana.

Sprzedaż mBanku to część strategii niemieckiego Commerzbanku, od którego ten jest zależny. Czy PZU wykupi akcje mBanku?

Zobacz także

Przedstawiciel PZU odpowiedział, że grupa wstrzymuje się z decyzją do czasu ogłoszenia przez Commerzbank szczegółów sprzedaży.

Grupa PZU to największa instytucja finansowa w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość jej skonsolidowanych aktywów wynosi prawie 340 miliardów złotych. Ma 22 miliony klientów w pięciu krajach i  posiada udziały w Banku Pekao i Alior Banku. 

Nie tylko PZU myśli o mBanku

Resort finansów zdradził ostatnio, że także państwowe placówki powinny być zainteresowane przejęciem aktywów mBanku. Takiej opcji nie wyklucza PKO Bank Polski ani Pekao SA, których władze przyglądają się procesowi sprzedaży mBanku. Czy repolonizacja jest możliwa?

Zobacz także

Na horyzoncie pojawia się też Erste Group, austriacki potentat bankowy. To jedna z największych w Europie Środkowej i Wschodniej spółek z obszaru spółek finansowych. Austriaccy inwestorzy zakładają jednak , że mBank trafi na sprzedaż bez portfolio kredytów frankowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP