Zamknij

PUE ZUS. Jak założyć konto i otrzymać bon turystyczny?

23.07.2020 09:31
PUE ZUS. Jak założyć konto i otrzymać bon turystyczny?
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Bon turystyczny dostępny będzie od 31 lipca tylko za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Jak zarejestrować się w systemie i skorzystać z nowego 500 plus?

500 plus na wakacje ma pomóc rodzimej branży turystycznej, która szczególnie ucierpiała podczas pandemii koronawirusa. Na każde dziecko w rodzinie zostanie przyznany voucher elektroniczny o wartości 500 zł.

Bon będzie można wydać na wybraną usługę lub imprezę turystyczną np. nocleg czy przewodnika. Dostęp do 500 plus na wakacje zaplanowano tylko przez system PUE ZUS. 

500 plus na wakacje. Jak założyć konto w PUE ZUS?

Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to system informatyczny do obsługi m.in. kont płatników składek na ZUS. Za pomocą tej platformy można również złożyć wniosek o świadczenie z programu Rodzina 500 plus czy o wsparcie z tarczy antykryzysowej.

Zobacz także

Posiadanie konta w PUE ZUS będzie również niezbędne, aby aktywować bon turystyczny. Jednym ze sposobów na rejestracje jest zrobienie tego przez stronę Zakładu w następujących krokach:

 • Wejdź na  zus.pl  i w nagłówku strony kliknij " Zarejestruj w PUE",
 • Wybierz sposób rejestracji – masz do wyboru: [Dla Ciebie], [Dla przedsiębiorców] oraz [Dla firm],
 • Następnie wskaż metodę rejestracji. Możesz zarejestrować się na portalu PUE bez wychodzenia z domu. Jeśli masz:
  • profil zaufany bądź inną metodę identyfikacji, która jest dostępna na login.gov.pl – wybierz [Profil zaufany/loin.gov.pl],
  • kwalifikowany podpis elektroniczny - wybierz [Twój kwalifikowany podpis elektroniczny],
  • konto w banku, który świadczy taką usługę wspólnie z nami, wybierz [Twoja bankowość elektroniczna].
  • Wybierasz odpowiedni dla siebie sposób.
  • Część Twoich danych uzupełni się automatycznie w formularzu rejestracyjnym.
  • Jeśli nie masz żadnej z wymienionych metod, którymi mógłbyś online potwierdzić swoją tożsamość – wybierz [Do rejestracji]. Uzupełnij samodzielnie swoje dane w formularzu rejestracyjnym. W taki sposób założysz profil niezaufany i w ciągu 7 dni będziesz musiał zgłosić się osobiście do placówki ZUS i potwierdzić swoją tożsamość.
 • Podaj swój adres email. Możesz uzupełnić także numer telefonu komórkowego.
 • Ustal hasło, którym będziesz logował się do swojego profilu. Hasło musi zawierać  minimum 8 znaków, w tym małe i duże litery, znaki specjalne i cyfry.  Twoje hasło nie może składać się z imienia, nazwiska oraz daty urodzenia.
 • Zaznacz pole „Nie jestem robotem” i zapoznaj się z regulaminem, a następnie go zaakceptuj (dwa pierwsze checkboxy są wymagane).
 • Kliknij [Zarejestruj profil].

Poradnik na temat rejestracji w PUE ZUS - POBIERZ

Płatności bonem mają być realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany sms-em. 

500 plus na wakacje można wydać tylko w jednym z obiektów turystycznych lub na imprezę, która znajdzie się w katalogu Polskiej Organizacji Turystycznej. Wpisów na tę listę można dokonywać dopiero od 25 lipca.  

RadioZET.pl