Zamknij

Pracownicze Plany Kapitałowe. Marczuk: ponad 1320 firm podpisało umowy

25.09.2019 12:32
Marczuk: Ponad 3000 firm już w PPK
fot. East News/Grzegorz Banaszak/REPORTER

Największe firmy wywiązują się z obowiązku podpisania umów o prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych z instytucjami finansowymi – wynika z wypowiedzi wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosza Marczuka.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

25 października mija termin na podpisanie umowy o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową. Chodzi na razie o największe przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 250 osób. Te firmy jako pierwsze wdrożą PPK. W listopadzie przedsiębiorstwa te muszą przekazać listę pracowników chcących uczestniczyć w PPK.

 Marczuk, pytany w TOK FM o postęp w sprawie PPK, wyznał, że nie ma obaw, że przedsiębiorstwa nie zdążą z umowami do 25 października tego roku.

W PPK jest już ponad 1320. To są firmy z pierwszej fali – największej. W tej pierwszej fali mamy około 4000 firm, one do 25 października, czyli jeszcze równo miesiąc, mają obowiązek podpisać umowę z instytucją finansową, tak zwaną umowę o zarządzanie. Czyli jesteśmy w okolicach 30 procent.

– podkreślił Marczuk.

Jak dodał wiceprezes PFR, obecnie dziennie podpisywanych jest nawet kilkadziesiąt umów.

PPK. Co to jest?

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Pracownicy w wieku od 18 do 55 lat z automatu zostaną zapisani do programu.

Zobacz także

W każdej chwili jednak mogą zrezygnować z PPK. Pracownicy, którzy ukończyli 55 lat, mogą przystąpić do programu na własny wniosek.

Podstawowa wpłata do PPK po stronie pracownika obejmuje 2 proc. jego wynagrodzenia brutto oraz 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Zobacz także

Do interesu dorzuci się także państwo. Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Co więcej, pracownicy w PPK mogą liczyć także na jednorazową wpłatę powitalną – 250 zł.

RadioZET.pl/PAP