Zamknij

Czy Polacy zaufają PPK? „Z emocjami po OFE to praca na lata”

20.08.2019 10:51
PPK. Zasady. Od kiedy. Już 600 firm w PPK
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Liczba firm w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) przekroczyła 600 – wynika z informacji przekazanych przez Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

PPK to nowy, nieobowiązkowy program oszczędzania na emeryturę. Program ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Pracownicy w wieku od 18 do 55 lat z automatu zostaną zapisani do programu.

W każdej chwili jednak mogą zrezygnować z PPK. Pracownicy, którzy ukończyli 55 lat, mogą przystąpić do programu na własny wniosek.

Na czym polega PPK?

Podstawowa wpłata do PPK po stronie pracownika obejmuje 2 proc. jego wynagrodzenia brutto oraz 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Do interesu dorzuci się także państwo. Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Co więcej, pracownicy w PPK mogą liczyć także na jednorazową wpłatę powitalną – 250 zł.

Zobacz także

PPK - kalendarium

Pracownicze Plany Kapitałowe stały się faktem 1 stycznia 2019 roku. Wtedy weszła w życie ustawa wprowadzająca rewolucję w systemie emerytalnym.

1 lipca największe firmy zatrudniające powyżej 250 osób zaczęły wdrażać PPK. Obowiązek będzie się rozszerzał na mniejsze podmioty – firmy zatrudniające co najmniej 50 osób muszą zacząć wprowadzać PPK od 1 stycznia 2020 roku. Firmy zatrudniające co najmniej 20 osób zaczną wprowadzać program 1 lipca 2020 roku, zaś pozostałe firmy – w 2021 roku.

W przypadku największych firm 25 października mija termin na podpisanie umowy o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową. W listopadzie firmy muszą przekazać listę pracowników chcących uczestniczyć w PPK.

Zobacz także

600 dużych firm uczestniczy w PPK. Czy to dużo?

„Dziś start, na początek 4,1 tysiąca firm i 3,2 mln pracowników” – napisał Bartosz Marczuk na Twitterze 1 lipca, w dniu wprowadzenia PPK.

Do tej pory do programu przystąpiło ponad 600 firm – wynika z informacji przekazanej przez prezesa PFR.

Chodzi o największe firmy zobowiązane do wdrożenia PPK. Firmy, które już zdążyły przystąpić do PPK, stanowią zaledwie 15 proc. wszystkich uprawnionych podmiotów zatrudniających powyżej 250 osób.

Zobacz także

Jak podkreślono w uzasadnieniu ustawy, zgodnie z szacunkami ZUS w obrębie największych firm uczestnikami PPK może stać się nawet 3,2 mln osób.

Docelowo do programu dołączyć może nawet 11,4 mln pracowników ogółu uprawnionych firm.

RadioZET.pl