Zamknij

PPK. Uczestnictwo pracowników na poziomie 30-40 proc.

21.11.2019 10:51
PPK. Zasady. Jak zrezygnować? Partycypacja tylko na poziomie 30-40 proc.
fot. gdansk.uw.gov.pl

Zaledwie 30-40 proc. pracowników, którzy zostali zgłoszeni do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), zdecydowała się wziąć w nim udział. Pokazały to szacunkowe dane z pięciu towarzystw prowadzących rachunki PPK.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

PPK, czyli najnowszy sposób na oszczędzanie zaproponowany przez rząd Mateusza Morawieckiego, nie cieszy się ogromną popularnością wśród pracowników. Wskazują na to szacunkowe dane z pięciu firm obsługujących rachunki oszczędnościowe największych pracodawców.

PPK. Ilu pracowników się wypisało?

Jak podał PAP Biznes, Allianz TFI ma informacje o partycypacji w PPK tylko na poziomie około 30 proc. Spółka podpisała do tej pory 124 umowy o zarządzanie z firmami zatrudniającymi łącznie około 100 tys. osób.

Zobacz także

Z kolei Członek zarządu Skarbiec TFI Andrzej Sołdek poinformował w rozmowie z PAP Biznes, że wśród największych firm ruszających z PPK w czwartym kwartale tego roku pozyskano 13 firm zatrudniających łącznie około 8 tys. osób.

Dotychczasowe uczestnictwo pracowników w programie PPK na rachunkach Skarbiec TFI wynosi około 30 proc.

Zobacz także

Natomiast w Investors TFI partycypacja w PPK lekko przekroczyła 35 proc. w pozyskanych 116 firmach, zatrudniających około 100 tys. pracowników.

– Szacujemy, że u naszych klientów PPK partycypacja przekroczyła 40 procent. Mówimy o szacunkach dlatego, że nie od wszystkich firm mamy dane dotyczące łącznego zatrudnienia – wiemy, ilu pracowników zapisało się do PPK, ale nie wiemy, ilu ich jest w sumie – powiedziała w rozmowie z PAP Biznes Małgorzata Barska, prezes NN Investment Partners TFI.

Pracodawcy nie mają obowiązku przekazywania instytucjom finansowym szczegółowych danych dotyczących liczby pracowników, dlatego mówiąc o partycypacji w przypadku PPK, będziemy prawdopodobnie zawsze bazowali w pewnym stopniu na szacunkach.

Małgorzata Barska

AXA, która pozyskała blisko 220 firm zatrudniających 150 tys. osób, w wywiadzie dla Interia.pl poinformowała o partycypacji wynoszącej niewiele ponad 30 proc.

Natomiast według opracowania Instytutu Emerytalnego i Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, przeprowadzonego na podstawie badanej grupy firm, partycypacja mieści się w przedziale 39-42 proc. – podał PAP Biznes.

Jak reagują na to władze? Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys przed rozpoczęciem programu oceniał, że średni wynik partycypacji pracowników w PPK w pierwszym etapie, czyli dla największych firm, na poziomie 40-50 proc. byłby bardzo dobry.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP Biznes