Zamknij

PPK dla dużych firm. Ostatnia chwila na podpisanie umów

12.11.2019 09:51
PPK. Umowy o prowadzenie PPK do 12 listopada
fot. Shutterstock/sebra (ilustracyjne)

Tylko do 12 listopada największe firmy mają czas na podpisanie umów o prowadzenie PPK.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Największe firmy, czyli takie, które zatrudniają więcej niż 250 osób, są już na ostatniej prostej przy wdrażaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych. 12 listopada mija termin na podpisanie umów o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową.

Jest to umowa, którą podmiot zatrudniający zawiera w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych instytucją finansową, z którą wcześniej podpisał umowę o zarządzanie PPK. Osoby zatrudnione, po podpisaniu w ich imieniu tej umowy, stają się uczestnikami PPK. Umowa o prowadzenie będzie określała m.in. szczegółowe warunki gromadzenia środków i zarządzania nimi, deklarowania wpłat dodatkowych czy składania dyspozycji dotyczących gromadzonych środków.

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Pracownicze Plany Kapitałowe to alternatywne oszczędzanie na emeryturę. To dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania, dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych. Konta tworzą pracownicy, pracodawcy, a także państwo. Zgodnie z założeniem ustawodawcy celem wprowadzenia PPK jest wzrost bezpieczeństwa finansowego Polaków, a także podreperowanie budżetu państwa.

Zobacz także

Wpłaty na PPK

Pracownik będzie dokonywał wpłaty podstawowej w wysokości 2 procent pensji na konto PPK. Może także dokonać dodatkowej, dobrowolnej wpłaty w tej samej wysokości. Pracodawca obowiązkowo wpłaca na to konto 1,5 procent wynagrodzenia plus dobrowolne wpłaty dodatkowe w wysokości nie większej niż 2,5 procent. Państwo będzie dodawać do tej puli określone kwoty – niezależne od wysokości dochodów pracownika. Oszczędzający otrzyma od państwa jednorazowo 250 zł wpłaty powitalnej. Następnie zaś co roku, po spełnieniu określonych warunków, będzie zasilać konto pracownika kwotą 240 złotych. 

Zobacz także

Pracownicy w wieku od 18 do 55 lat z automatu zostaną zapisani do programu. W każdej chwili jednak mogą zrezygnować z PPK. Pracownicy, którzy ukończyli 55 lat, mogą przystąpić do programu na własny wniosek. Pracownicy, którzy zdecydują się na PPK, po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogli w dowolny sposób korzystać ze zgromadzonych na koncie środków.

PPK. Terminy

Na pierwszy ogień poszły największe podmioty, które w 2019 roku zaczęły wdrażać PPK. Tuż po nich wdrożenie PPK od 1 stycznia 2020 roku rozpoczną firmy zatrudniające co najmniej 50 osób. 1 lipca 2020 roku dołączą do nich przedsiębiorstwa zatrudniające przynajmniej 20 osób, zaś 1 stycznia 2021 roku – pozostałe podmioty (z wyjątkiem samozatrudnionych).  

Zobacz także

RadioZET.pl