Zamknij

Co Polacy wiedzą o PPK? [SONDAŻ]

26.02.2020 12:38
PPK. Tylko 44 procent pracowników zostało poinformowanych o programie
fot. Shutterstock/Monkey Business Images (ilustracyjne)

Tylko 44 procent pracowników otrzymało od pracodawców informacje o Pracowniczych Planach Kapitałowych – wynika z badania IBRIS na zlecenie Banku Millennium.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Z badania wynika, że 73 procent ankietowanych pracowników wie, czym są Pracownicze Plany Kapitałowe, ale tylko 44 procent otrzymało informacje o programie od swoich pracodawców.

Niedostateczna wiedza sprawia, że Polacy nie są świadomi korzyści , jakie może nieść za sobą ten program. Z badania wynika, że dla ponad 40 procent pracowników, główną zaletą PPK jest możliwość dziedziczenia środków. Tylko dla 6 procent największą zaletą jest powiększenie przyszłej emerytury.

Niecałe 5 procent respondentów wskazało jako największą korzyść z udziału w PPK dopłatę powitalną i roczną ze strony państwa, a zaledwie 4 procent dopłatę ze strony pracodawcy 

- wskazał główny ekonomista Banku Millennium Grzegorz Maliszewski

Ekonomista dodał, że początkiem 2020 roku uczestnicy PPK z pierwszej tury, a zatem pracujący w największych firmach, otrzymali dopłaty od państwa. Wpłata powitalna wynosi 250 złotych. Ekspert zwraca jednak uwagę, że większe zyski przyniesie wpłata ze strony pracodawcy – co najmniej,5 procent pensji. W perspektywie kilkudziesięciu lat, dopłaty – w zależności od wysokości pensji – mogą wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zobacz także

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Nationale-Nederlanden

Według Maliszewskiego takie wyniki badania mogą oznaczać niską świadomość korzyści, ale mogą też wskazywać na niechęć do programów emerytalnych.

- Wokół PPK narosło wiele mitów i obaw, widać też niską świadomość istotnych korzyści, jakie mogą stać się udziałem przyszłych uczestników - ocenił ekonomista.

Zobacz także

Z najnowszych danych Polskiego Funduszu Rozwoju wynika, że już blisko 2 tysiące średnich firm przystąpiło do PPK.

PPK. Na czym to polega?

PPK to dobrowolny system długofalowego oszczędzania na emeryturę.Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Pracownik wpłaca 2 procent wynagrodzenia brutto, 1,5 procent ma wpłacać pracodawca, zaś państwo dorzuca 240 złotych wpłaty rocznej i 250 złotych wpłaty powitalnej.

Zobacz także

Jako pierwsze do programu przystąpiły największe firmy, zatrudniające powyżej 250 pracowników. 1 stycznia 2020 dołączyły do nich średnie firmy, które na obecną chwilę są na etapie wdrażania PPK.

Do PPK są automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować lub przystąpić do PPK.

RadioZET.pl/PAP