Zamknij

Coraz więcej pracodawców w PPK. Marczuk: to prawie 60 procent firm

16.10.2019 14:54
Marczuk o PPK
fot. Bartosz Marczuk/Jan BIELECKI/East News

Bartosz Marczuk, wiceszef Polskiego Funduszu Rozwoju, podsumowuje dotychczasowe postępy w sprawie Pracowniczych Planów Kapitałowych. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Jak mówił Marczuk, już 2296 pracodawców podpisało umowy o prowadzenie PPK. To 60 procent wszystkich firm zakwalifikowanych do programu.

Czas na podpisywanie umów mija. Marczuk zapewnia jednak, że „tempo ich podpisywania jest szybkie”.

Zobacz także

25 października mija termin na podpisanie umowy o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową. Chodzi na razie o największe przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 250 osób. Te firmy jako pierwsze wdrożą PPK. W listopadzie przedsiębiorstwa te muszą przekazać listę pracowników chcących uczestniczyć w PPK.

PPK. Co to jest?

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Pracownicy w wieku od 18 do 55 lat z automatu zostaną zapisani do programu.

W każdej chwili jednak mogą zrezygnować z PPK. Pracownicy, którzy ukończyli 55 lat, mogą przystąpić do programu na własny wniosek.

Zobacz także

Podstawowa wpłata do PPK po stronie pracownika obejmuje 2 proc. jego wynagrodzenia brutto oraz 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Do interesu dorzuci się także państwo. Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Co więcej, pracownicy w PPK mogą liczyć także na jednorazową wpłatę powitalną – 250 zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP