Zamknij

Jak Polacy postrzegają PPK? [RAPORT]

Katarzyna Witwicka
09.09.2020 13:40
Pracownicy oceniają PPK
fot. Shutterstock/fotoinfot (ilustracyjne)

Czy Pracownicze Plany Kapitałowe traktowane są przez pracowników jako benefit? Konfederacja Lewiatan w swoim raporcie ujawnia stosunek Polaków do PPK.

- Pracownicze Plany Kapitałowe nie są postrzegane przez pracowników jako benefit, czyli dodatkowa korzyść zapewniana przez pracodawcę - wynika z raportu przygotowanego przez Konfederację Lewiatan.

Eksperci mówili o programie PPK podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Dlaczego ten model oszczędzania nadal ma tylu przeciwników? Zdaniem Sonii Buchholtz to pracodawcy niedostatecznie informują pracowników o korzyściach.

Jak Polacy oceniają PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy sposób oszczędzania dla pracowników i przedsiębiorców, który już wprowadzony został w największych firmach.

Konfederacja Lewiatan przyjrzała się popularności tego modelu oszczędzania. Wnioski? Polacy nie dostrzegają korzyści z PPK – wynika z analizy ekspertów.

Zobacz także

Raport dotyczący postrzegania PPK przez pracodawców w kontekście tzw. benefitów pracowniczych przedstawiła podczas sesji Forum Ekonomicznego w Karpaczu poświęconej Pracowniczym Planom Kapitałowym ekspertka Lewiatana Sonia Buchholtz.

Ekspertka tłumaczyła, że benetify dla pracowników w firmach są już stałym elementem zatrudnienia. Czy PPK także odbierane jest jako benefit?

 - Czy PPK pełnią rolę benefitu? Mając na uwadze m.in., że nie znalazły jeszcze pełnego upowszechnienia, można powiedzieć, że jeszcze nie –  Sonia Buchholtz.

Zobacz także

Ekspertka wyjaśniła, że PPK to program długofalowego oszczędzania, który nie daje natychmiastowej gratyfikacji. Ci więcej, wymaga dopłat ze strony pracownika, co nie przekonuje potencjalnych uczestników PPK.

Ekspertka Lewiatana zaznaczyła ponadto, że ponieważ pracownicy nie postrzegają PPK – szczególnie na najpowszechniejszym, minimalnym poziomie dopłat – jako benefitu, pracodawcy nie sygnalizują ich jako korzyści dla pracownika np. w ogłoszeniach o pracę.

Jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe?

PPK mają pomóc pracownikom zaoszczędzić pieniądze w dłuższym terminie. Zgodnie z założeniami nowego systemu oszczędzania, pracownik będzie dokonywał wpłaty podstawowej w wysokości 2 procent pensji na konto PPK.

Może także dokonać dodatkowej, dobrowolnej wpłaty w tej samej wysokości. Pracodawca obowiązkowo wpłaca na to konto 1,5 procent wynagrodzenia plus dobrowolne wpłaty dodatkowe w wysokości nie większej niż 2,5 procent. Państwo będzie dodawać do tej puli określone kwoty – niezależne od wysokości dochodów pracownika.

Oszczędzający otrzyma od państwa jednorazowo 250 zł wpłaty powitalnej. Następnie zaś co roku, po spełnieniu określonych warunków, będzie zasilać konto pracownika kwotą 240 zł. 

RadioZET.pl/PAP