Zamknij

Paweł Borys o PPK: nie chcemy obiecywać gruszek na wierzbie

02.12.2019 07:59
PPK. Czy można stracić na Pracowniczych Planach Kapitałowych?
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

- To prawie niemożliwe, żeby stracić na oszczędnościach wpłacanych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych, ale nie chcemy obiecywać gruszek na wierzbie - mówił szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Czy istnieje gwarancja, że środki wpłacane do PPK nie przepadną? Prezes PFR stwierdził, że „przy dopłacie pracodawcy jest prawie niemożliwe, żeby stracić na tych oszczędnościach, bo na wejściu mamy prawie 100-procentową stopę zwrotu".

Borys zapewnił też, że w przypadku PPK nie powtórzy się historia z OFE. Jak mówił, uczestnicy PPK będą mieli do czynienia z "bardzo nowoczesną, dopasowaną do wieku polityką inwestycyjną i dopłatą pracodawcy".

Nie można też obiecywać gruszek na wierzbie. PPK są czym innym niż OFE w zasadniczym elemencie: takim, że OFE nie tworzyły dodatkowego kapitału emerytalnego - bo tylko podzielono składkę - w PPK mówimy o dodatkowych oszczędnościach emerytalnych 

- powiedział.

Prezes PFR wspomniał też, że liczy na 50 procentowy udział pracowników w PPK. Zauważył także, iż pierwsze dane wskazują na dużą rozbieżność, jeśli chodzi o udział pracowników w programie w poszczególnych firmach. W niektórych przedsiębiorstwach poziom partycypacji sięga 70 procent, w innych -5 procent. "Będziemy chcieli zdiagnozować, co się dzieje, że są tak duże dysproporcje" – zapowiedział Paweł Borys.

Zobacz także

Czym jest PPK?

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Podstawowa wpłata do PPK po stronie pracownika obejmuje 2 proc. jego wynagrodzenia brutto oraz 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Zobacz także

Do interesu dorzuci się także państwo. Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 złotych miesięcznie, co w skali roku daje 240 złotych. Co więcej, pracownicy w PPK mogą liczyć także na jednorazową wpłatę powitalną – 250 złotych.

PPK. Ważne terminy

Na pierwszy ogień w PPK poszły największe firmy, te od 1 lipca musiały wdrażać program. Firmy do 250 pracowników, czyli średnie przedsiębiorstwa zostaną objęte PPK od styczna 2021 roku. Jako ostatnie do programu przystąpią małe firmy. Jak szacuje PRF, docelowo objętych programem może być nawet 8 milionów pracowników.

RadioZET.pl/PAP