Zamknij

PPK. 10 listopada mija termin podpisania umów

09.11.2020 15:57
PPK. Mija termin podpisania umów
fot. Michael D Edwards/Shutterstock (ilustracyjne)

Mikro, małe i średnie firmy muszą pamiętać o ważnych terminach związanych z wdrożeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych w przedsiębiorstwie.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to nowy sposób oszczędzania dla pracowników. W 2019 roku duże firmy, zatrudniające więcej niż 250 pracowników wdrożyły nowy system gromadzenia kapitału dla pracowników. Teraz czas na mikro, małe i średnie firmy.

10 listopada mija termin podpisania pierwszych umów. Wyjaśniamy, na czym polega ten obowiązek.

PPK w mikro, małych i średnich firmach. Terminy

Wdrożenie PPK mają już za sobą jedynie duże firmy. Ze względu na pandemię, mikro firmy razem z sektorem MŚP będą wdrażać ten system w przedsiębiorstwach.

Zobacz także

60 tysięcy firm zatrudniających od 20 do 249 pracowników musi pamiętać o terminach związanych z wdrożeniem PPK.

10 listopada 2020 roku mija termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Taką umowę podmiot zatrudniający zawiera w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych instytucją finansową, z którą wcześniej podpisał umowę o zarządzanie PPK. Osoby zatrudnione, po podpisaniu w ich imieniu tej umowy, stają się uczestnikami PPK. Umowa o prowadzenie będzie określała m.in. szczegółowe warunki gromadzenia środków i zarządzania nimi, deklarowania wpłat dodatkowych czy składania dyspozycji dotyczących gromadzonych środków.

Zobacz także

PPK. Na czym to polega?

PPK to dobrowolny system długofalowego oszczędzania na emeryturę. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Pracownik wpłaca 2 procent wynagrodzenia brutto, 1,5 procent ma wpłacać pracodawca, zaś państwo dorzuca 240 złotych wpłaty rocznej i 250 złotych wpłaty powitalnej.

1 lipca 2019 roku jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa, zatrudniające co najmniej 250 osób. Ostatni etap wrażania systemu rozpocznie się od stycznia 2021 r., kiedy to do PPK będą przystępować instytucje publiczne.

RadioZET.pl/PAP