Zamknij

PPK zapisane w konstytucji? „To efekt braku zaufania”

18.12.2019 12:47
PPK w konstytucji. Polacy chcą lepszego zabezpieczenia systemu emerytalnego
fot. Shutterstock/Travel man (ilustracyjne)

Pracownicze Plany Kapitałowe przyciągają coraz więcej pracowników. Polacy chcą jednak, by system ten trwale wpisać do konstytucji – wynika z sondażu IBRiS dla radia RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

PPK to nowy sposób oszczędzania na emeryturę. Z ostatnich danych przedstawionych podczas konferencji przez prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa wynika, że 39 procent największych firm już wstąpiło do programu. Chodzi o placówki zatrudniające przynajmniej 250 osób, te jako pierwsze musiały wdrożyć PPK.

Sondaż IBRiS dla DGP i RMF pokazuje, że Polacy chcą, by system zagwarantować w ustawie zasadniczej. Trzy czwarte Polaków uważa, że zapis o PPK i IKE powinien się znaleźć w konstytucji – wynika z sondażu. Dlaczego i PPK i IKE miałyby znaleźć się w konstytucji? IKE to pokłosie likwidacji OFE, zaś PPK to nowy twór, do którego, zdaniem rozmówców DGP i RMF, Polacy mają ograniczone zaufanie.

To efekt deficytu zaufania, który wziął się ze zmian w OFE. Ludzie nie ufają w Polsce politykom w zakresie długofalowych rozwiązań emerytalnych czy finansowych 

– zauważa prezes IBRiS Marcin Duma.

Jak wskazał ekspert, ubezpieczeni potrzebują dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa środków ulokowanych w funduszach.

Zbyt częste zmiany regulacji negatywnie wpływają na postrzeganie i przewidywalność rozwiązań emerytalnych, a więc także na decyzje ludzi dotyczące długoterminowego oszczędzania z wykorzystaniem PPK czy PPE. Wszelkie rozwiązania prawne, które zapewnią stabilność, np. przez wpisanie do konstytucji wymogu większości kwalifikowanej przy zmianach emerytalnych, powinny być pozytywnie odbierane przez społeczeństwo i radykalnie zwiększyć pewność i zaufanie do systemu 

– mówi szef PFR Paweł Borys.

Dla kogo PPK?

PPK to nowy program, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.  Podstawowa wpłata do PPK po stronie pracownika obejmuje 2 proc. jego wynagrodzenia brutto oraz 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Zobacz także

Do interesu dorzuci się także państwo. Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Co więcej, pracownicy w PPK mogą liczyć także na jednorazową wpłatę powitalną – 250 zł.

Co po likwidacji OFE?

Niebawem ci, którzy oszczędzali w OFE podejmą decyzję, czy środki tam zgromadzone trafią do IKE czy do ZUS. Taką decyzję będą mogli podjąć od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku – poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jeśli oszczędzający w OFE nie zdecydują się na gromadzenie pieniędzy w ZUS, środki z automatu trafią do IKE. Wybór IKE nie wymaga żadnych aktywności – środki zostaną przekazane automatycznie.

Zobacz także

Jest jednak haczyk. W przypadku wyboru Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy oczekiwać emerytur obniżonych o kwotę 17 procentowego podatku PIT. Pozostawienie środków w IKE wiąże się z kolei z tzw. opłatą przekształceniową w wysokości 15 procent.

RadioZET.pl/PAP/Dziennik Gazeta Prawna