Zamknij

PPK: posłowie uchwalili sobie wyjątek z uczestnictwa?

20.01.2021 09:17
sala plenarna Sejmu
fot. Piotr Molecki/East News

Pracownicze Plany Kapitałowe zostały narzucone przez rząd wszystkim pracującym na etat Polakom. Jednocześnie jednak przyjęte przepisy ustanowiły wyjątek dla pracowników biur poselskich, którzy nie mogą się do programu zapisać. Nawet gdyby tego chcieli.

PPK, czyli obywatelskie oszczędzania na emeryturę, to zaproponowane przez obóz rządzący rozwiązanie problemu czekających w przyszłości niskich świadczeń emerytalnych. Kwota dopłacana z Pracowniczych Planów Kapitałowych miałaby pozwolić na prowadzenie bardziej godnego życia.

Rządowa propozycja spotkała się jednak z ogromną nieufnością ze strony Polaków: z uczestnictwa w programie natychmiast zrezygnowało 77 procent uprawionych. Z tego powodu pojawił się nawet pomysł, żeby PPK zapisać w konstytucji. Jednocześnie jednak okazało się, że przez przeoczenie (lub celowe działanie) Pracownicze Plany Kapitałowe nie przysługują pracownikom biur poselskich.

PPK: posłowie uchwalili wyjątek dla swoich pracowników

Na problem ukryty w przepisach uwagę zwrócił serwis prawo.pl. PPK mają być obligatoryjnie oferowane pracownikom przez podmioty zatrudniające, spełniające przepisy wynikające z Kodeksu Pracy.

Posłowie, którzy mają pracowników w biurach, takie wymogi spełniają. Z obowiązku oferowania pracownikom partycypacji w PPK zwalnia ich jednak art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych.

Stanowi on, że jeśli osoba fizyczna (czyli na przykład poseł) zatrudnia pracowników w zakresie niezwiązanym z wykonywaniem działalności gospodarczej, nie podlega on przepisom ustawy o PPK. Osoby pracujące w biurach poselskich nie mogą więc nawet starać się o udział w Pracowniczych Planach Kapitałowych.

Taką interpretację przepisów przedstawiło kilku prawników konsultowanych między innymi przez dziennikarzy „Gazety Wyborczej”. O stanowisko został poproszony Polski Fundusz Rozwoju, który zarządza programem PPK.

PFR zapewnił, że podawana interpretacja przepisów jest błędna i nie ma wyłączenia pracowników biur poselskich z uczestnictwa w PPK.

RadioZET.pl/prawo.pl/Gazeta Wyborcza