Zamknij

PPK dla małych i średnich firm. Co należy wiedzieć?

28.07.2020 17:45
PPK dla małych i średnich firm - TERMINY
fot. Shutterstock/ Lipik Stock Media (ilustracyjne)

Koronakryzys wymusił na ustawodawcy zmiany związane z terminami wdrożenia PPK. Największe podmioty już wdrożyły Pracownicze Plany Kapitałowe. Czas na pozostałe firmy.

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowe obowiązki dla przedsiębiorców związane m.in. z koniecznością przeszkolenia pracowników i zawarcia umów z podmiotami prowadzącymi konta PPK.

Koronakryzys wymusił na ustawodawcy przesunięcie terminu wdrożenia PPK w firmach zatrudniających co najmniej 50 osób. Firmy te obowiązywać będą te same terminy co przedsiębiorców zatrudniających co najmniej 20 osób.

PPK dla małych i średnich firm

Szef PFR Paweł Borys podczas ostatniej konferencji prasowej podsumował, że jesienią tego roku do PPK będą przystępowały małe i średnie firmy. W sumie - jak wyliczył - w tzw. drugiej turze do programu powszechnego oszczędzania powinno przystąpić ok. 68 tysięcy firm zatrudniających 3,7 mln pracowników.

Zobacz także

W kolejnym etapie wdrażania powszechnego systemu oszczędzania na emerytury do PPK będą przystępować jednocześnie firmy II fazy (zatrudniające od 50 do 249 pracowników) oraz III fazy (zatrudniające od 20 do 49 osób). W IV etapie, który przewidziany jest na początek 2021 roku, do PPK będą dołączać instytucje sektora publicznego.

PPK. Na czym to polega?

PPK to nowy, nieobowiązkowy program oszczędzania na emeryturę. Program ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Pracownicy w wieku od 18 do 55 lat z automatu zostaną zapisani do programu.

W każdej chwili jednak mogą zrezygnować z PPK. Pracownicy, którzy ukończyli 55 lat, mogą przystąpić do programu na własny wniosek.

Podstawowa wpłata do PPK po stronie pracownika obejmuje 2 proc. jego wynagrodzenia brutto oraz 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Zobacz także

Materiał powstał przy współpracy z Nationalen-Nederlanden

Do interesu dorzuci się także państwo. Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Co więcej, pracownicy w PPK mogą liczyć także na jednorazową wpłatę powitalną – 250 zł.

PPK. Terminy dla MSP

Przed przedsiębiorcami dwa kluczowe terminy związane z PPK. Pracodawcy najpóźniej do 27 października 2020 roku powinni podpisać  umowy o zarządzanie PPK. Do 10 listopada 2020 roku powinni zawrzeć umowy o prowadzenie PPK.

RadioZET.pl/PAP