Zamknij

PPK dla średnich firm. O jakich terminach trzeba pamiętać?

09.01.2020 11:49
PPK 2020. PPK dla średnich firm. Terminy. Zasady
fot. Shutterstock/wutzkohphoto (ilustracyjne)

Rozpoczął się kolejny etap wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych. O jakich terminach muszą pamiętać pracodawcy i pracownicy?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to nowy sposób oszczędzania dla pracowników. W 2019 roku duże firmy, zatrudniające więcej niż 250 pracowników wdrożyły nowy system gromadzenia kapitału dla pracowników. Teraz czas na firmy zatrudniające co najmniej 50 osób.

PPK dla średnich firm. Terminy

Przedsiębiorstwa zatrudniają co najmniej 50 osób już teraz muszą zainteresować się PPK. Przed nimi dwa ważne terminy:

  • 24 kwietnia 2020 roku – podpisanie umowy o zarządzanie PPK

Umowa o zarządzanie PPK to dokument, który podpisuje pracodawca i przedstawiciel wybranej instytucji finansowej. Decyzja o wyborze instytucji, z którą zostanie zawarta umowa powinna zostać podjęta w porozumieniu z przedstawicielstwem osób zatrudnionych (zakładowymi organizacjami związkowymi lub – jeśli takie nie działają w podmiocie zatrudniającym – z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie przyjętym w tym podmiocie).

Umowa będzie zawierała najważniejsze zasady dotyczące gromadzenia i zarządzania środkami na rachunkach PPK.

Zobacz także

  • 11 maja 2020 roku – podpisanie umowy o prowadzenie PPK

Umowę o prowadzenie PPK podmiot zatrudniający zawiera w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych instytucją finansową, z którą wcześniej podpisał umowę o zarządzanie PPK. Osoby zatrudnione, po podpisaniu w ich imieniu tej umowy, stają się uczestnikami PPK. Umowa o prowadzenie będzie określała m.in. szczegółowe warunki gromadzenia środków i zarządzania nimi, deklarowania wpłat dodatkowych czy składania dyspozycji dotyczących gromadzonych środków.

Zobacz także

PPK. Zasady. Czy to się opłaca?

Zgodnie z założeniami nowego systemu oszczędzania, pracownik będzie dokonywał wpłaty podstawowej w wysokości 2 procent pensji na konto PPK.

Może także dokonać dodatkowej, dobrowolnej wpłaty w tej samej wysokości. Pracodawca obowiązkowo wpłaca na to konto 1,5 procent wynagrodzenia plus dobrowolne wpłaty dodatkowe w wysokości nie większej niż 2,5 procent. Państwo będzie dodawać do tej puli określone kwoty – niezależne od wysokości dochodów pracownika.

Oszczędzający otrzyma od państwa jednorazowo 250 zł wpłaty powitalnej. Następnie zaś co roku, po spełnieniu określonych warunków, będzie zasilać konto pracownika kwotą 240 zł. 

Zobacz także

RadioZET.pl