Zamknij

PPK wystartowały. Najpierw z programu skorzystają duże firmy

01.07.2019 09:37
PPK 2019. Wystartowały Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak zrezygnować? Zasady
fot. Piotr Molecki/East News (ilustracyjne)

Od poniedziałku wystartowały Pracownicze Plany Kapitałowe. Największe przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 250 pracowników, wchodzą do systemu nowej formy oszczędzania dla firm. Do PPK automatycznie zostaną zapisani pracownicy tych firm w wieku 18-55 lat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Zgodnie z ustawą o PPK do programu może przystąpić każda osoba zatrudniona, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Obejmie ona pracowników w wieku 18-55 lat, natomiast ci starsi mogą przystąpić do PPK dobrowolnie.

Wszyscy mają też prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w programie.

Zobacz także

Na czym polega PPK?

Po wejściu w życie systemu w największych firmach, co kolejne pół roku — aż do stycznia 2012 roku — system PPK będzie wprowadzany w coraz mniejszych przedsiębiorcach.

Oszczędności emerytalne tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców wyniosą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik, przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc. Pracodawca ma wpłacać 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika.

Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo w pierwszym roku pracownicy otrzymają także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

Zobacz także

Zarządzaniem i inwestowaniem pieniędzy gromadzonych w ramach PPK zajmować się będą instytucje finansowe, które spełniają odpowiednie warunki i zostaną wpisane do ewidencji, prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju. W piątek, 28 czerwca w ewidencji takich instytucji było 18.

Jak podkreślił prezes Polskiego Funduszu Rozwojowego Paweł Borys, „programy podobne do naszego PPK upowszechniły się w gospodarkach na całym świecie i cieszą się dużym zainteresowaniem pracowników. Średnio uczestniczy w nich 70-80 proc. uprawnionych pracowników. Wprowadzamy więc sprawdzony model na innych rynkach”.

Borys zaznaczył, że wierzy w to, że program odniesie sukces. „Polacy potrafią liczyć. Jestem przekonany, że gromadzenie kapitału w PPK zwyczajnie się opłaca. W przypadku PPK drugie tyle, ile zaoszczędzi pracownik, dołożą pracodawca i państwo” – wskazał prezes PFR.

Zobacz także

Giełda czeka na nowe środki

W związku ze startem PPK napływu nowego kapitału na rynki oczekuje Giełda Papierów Wartościowych.

Jak dodał prezes GPW Marek Dietl, analizy wskazują, że dodatni przepływ kapitału nastąpi, gdy w PPK znajdzie się ok. połowa uprawnionych. Natomiast jeżeli w planach znajdzie się 75 proc. uprawnionych, „będą to już spore kwoty”.

– PPK to absolutnie coś fenomenalnego z punktu widzenia gospodarki i rynku kapitałowego – oceniała z kolei wiceprezes GPW Izabela Olszewska.

Jak dodała, ma nadzieję, że poprzez pojawienie się dużego strumienia lokalnego kapitału pojawią się nowe debiuty na giełdzie, efekty mnożnikowe i napłynie nowy kapitał zagraniczny.

W opublikowanym 12 czerwca badaniu CBOS prawie połowa zatrudnionych, do których adresowane są PPK, zadeklarowała, że nie słyszała o tym programie. O Pracowniczych Planach Kapitałowych słyszało 52 proc. respondentów.

Po przedstawieniu przez CBOS ankietowanym głównych założeń programu 43 proc. respondentów udzieliło poparcia dla wprowadzenia PPK, przeciw było 26 proc.

Z kolei 41 proc. ankietowanych z grupy automatycznie zapisywanej do PPK zadeklarowało, że będzie chciało pozostać w systemie, rezygnację zadeklarowało 30 proc.

Jak zrezygnować z PPK?

Istnieje również część pracowników, która zamierza zrezygnować z systemu PPK.

Aby wypisać się z nowego sposobu oszczędzania, konieczne będzie wypełnienie specjalnej deklaracji. Trzeba wpisać w niej dane osobiste, pracodawcy oraz złożyć podpisy pod deklaracjami o rezygnację z PPK.

„Dziennik Gazeta Prawna” podkreślił, że oświadczenie „musi być sporządzone na papierze, wypełnione wielkimi literami, a każda korekta powinna zostać potwierdzona podpisem uczestnika”.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Dziennik Gazeta Prawna