Zamknij

PO zapowiada ustawę znoszącą ograniczenia handlu w niedziele

Olga Papiernik
10.03.2018 12:30
galeria
fot. East News

Platforma Obywatelska wniesie na najbliższym posiedzeniu Sejmu projektu ustawy uchylającej ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta – zapowiedzieli w sobotę w Warszawie przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann i posłanka Małgorzata Janyska.

- Ustawa, którą przyjął Jarosław Kaczyński i PiS za jego namową, to ustawa, która ogranicza nasze wolności, ogranicza też konkurencję, praktycznie gwarantuje podwyżki cen, powoduje zwalnianie ludzi z pracy – powiedział Neumann. W jego ocenie proponowana przez PO ustawa "przywraca normalność".

Zobacz także

- Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę to kolejna ustawa, którą PiS funduje Polakom w ramach państwa zakazowo-nakazowo-rozdzielczego – oceniła Janyska. Dodała, że 32 wyjątki zapisane w ustawie są niedookreślone, a ich stosowanie - będzie zależało od woli urzędniczej. Państwo w tych wyjątkach nie zapomniało o swoich jednostkach -, takich jak placówki poczty, których nie dotyczą ograniczenia asortymentu ani powierzchni. - To jest system, który już był, to jest system PRL-owski. Państwo chce mieć władzę nad obywatelem – powiedziała. Oceniła, że ustawa nie poprawi sytuacji pracowników, który będą dłużej pracować w soboty i wcześniej zaczynać pracę w poniedziałek.

Zobacz także

Podobne briefingi jak w Warszawie PO zapowiedziała na sobotę w blisko 30 miastach w całej Polsce.

PAP/Jakub Borowski/OP