Zamknij

Według PO blokada rachunków bankowych uderzy w polskich przedsiębiorców

Olga Papiernik
27.06.2018 14:59
polskie banknoty
fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Posłowie PO wyrazili w środę zaniepokojenie przygotowanym przez rząd projektem zmian w ordynacji podatkowej, która - w ich ocenie - może uderzyć w polskich przedsiębiorców. Chodzi o możliwość automatycznego blokowania kont przedsiębiorców przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Zgodnie z harmonogramem posiedzenia Sejmu posłowie zajmą się rządowym projektem zmian m.in. w ordynacji podatkowej w środę po południu.

Joanna Mucha (PO) oceniła na środowej konferencji prasowej, że Prawo i Sprawiedliwość "jako partia niesłychanie radykalnych rozwiązań" idzie "o jeden krok za daleko". "Została przygotowana ustawa, zgodnie z którą będzie można zablokować konto polskiemu przedsiębiorcy. Uważamy, że jest to ustawa, która może zagrozić swobodzie działalności gospodarczej i może spowodować, że to prawo będzie wykorzystywane przeciwko polskim przedsiębiorcom" - przestrzegała posłanka PO.

Wyraziła obawę, że nowe regulacje mogą uderzyć w przedsiębiorców nieprzychylnych Prawu i Sprawiedliwości. "Obawiamy się, że takiemu przedsiębiorcy zostanie zablokowane konto. Obawiamy się też tego, że konto zostanie zablokowane przedsiębiorcy, który będzie konkurował z przedsiębiorcą związanym w jakiś sposób z PiS" - mówiła posłanka Platformy.

W jej ocenie proponowane przez rząd rozwiązania są "skandaliczne". "Po raz kolejny, po organizacjach pozarządowych, po wymiarze sprawiedliwości, PiS przygotowuje narzędzie do tego, żeby uderzyć w kolejną grupę Polaków" - powiedziała Mucha.

Były wiceminister finansów Janusz Cichoń (PO) przypomniał, że zgodnie z obecnym stanem prawnym rachunki bankowe przedsiębiorców mogą być - w oparciu o postanowienie szefa Krajowej Administracji Skarbowej - blokowane na 72 godziny. "Propozycje PiS (rządu - PAP) zmierzają do tego, aby to postanowienie nie było konieczne, czyli tak naprawdę z automatu szef KAS będzie mógł blokować konto przedsiębiorcy, co najgorsze jednak - nie będzie tego przedsiębiorcy nawet o tym powiadamiał" - dodał poseł PO.

W jego ocenie tego typu przepisy rodzą "bardzo poważne obawy" co do możliwości normalnego funkcjonowania przedsiębiorców.

Cichoń i Mucha zapowiedzieli, że posłowie Platformy nie poprą proponowanych przez rząd rozwiązań.

W uzasadnieniu rządowego projektu przypomniano, że w aktualnym stanie prawnym bank lub SKOK nie jest uprawniony do poinformowania klienta o dokonaniu blokady jego rachunku na żądanie szefa KAS. Informację o żądaniu blokady podmiotowi przekazuje szef KAS w momencie doręczenia postanowienia o blokadzie jego rachunku.

Projektowana ustawa znosi postanowienia w sprawach blokad na 72 godziny. Jak napisano w uzasadnieniu, nowe regulacje mają na celu umożliwienie przekazywania informacji o zablokowaniu rachunku bankowego przez instytucję finansową.

"Proponuje się, aby bank lub SKOK informował podmiot kwalifikowany o żądaniu lub dokonaniu blokady wyłącznie na jego wniosek, po uprzednim potwierdzeniu przez szefa KAS, że przekazane żądania blokady rachunków tego podmiotu kwalifikowanego zostały wykonane. Powyższe rozwiązanie powoduje, że w przypadku żądań blokad rachunków podmiotu kwalifikowanego w więcej niż jednym banku lub SKOK - u podmiot kwalifikowany otrzyma informację po wykonaniu wszystkich żądań (dokonaniu wszystkich blokad). Przedwczesne ujawnienie informacji mogłoby spowodować transfer środków z rachunku w innej instytucji, który nie zdążył jeszcze zostać zablokowany" - podano w uzasadnieniu.

PAP/Marta Rawicz/OP