Zamknij

PLL LOT pod rządową kroplówką. Jacek Sasin o szczegółach

07.09.2020 13:58
PLL LOT pod rządową kroplówką. Wicepremier Jacek Sasin o szczegółach
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, odniósł się do planowanej państwowej pomocy dla PLL LOT. - Jej wysokość powinna być wkrótce znana - oświadczył.

Pandemia koronawirusa i "zamrożenie" gospodarki spowodowało ogromne straty w branży lotniczej. Wiele linii nie tylko w Europie zmaga się z problemami finansowymi i zwraca się o wsparcie do rządów, jak np. niemiecka Lufthansa. 

Wicepremier Jacek Sasin na antenie radiowej Jedynki mówił, że najpierw zarząd spółki musi zakończyć prace związane z opracowaniem planu racjonalizacji kosztów.

Ile rząd przekaże na ratunek PLL LOT?

- Zarząd LOT-u jest na finale tych prac i wkrótce będziemy określać wysokość niezbędnego wsparcia dla LOT-u. Zrobimy wszystko, żeby Polskie Linie Lotnicze LOT przetrwały kryzys i były dalej wizytówką Polski - powiedział Sasin.

Zobacz także

Jako rząd jesteśmy otwarci na pomoc publiczną dla LOT-u. Nie byłoby to niczym nadzwyczajnym, bo tak dzieje się w całej Europie

Jacek Sasin

Wicepremier zaznaczył, że wysokość publicznego wsparcia dla LOT-u będzie wymagała zgody Komisji Europejskiej. - Nie przewiduję tutaj jakiegoś szczególnego oporu ze strony komisji - stwierdził Jacek Sasin.

Zobacz także

Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), w pierwszym kwartale tego roku PLL LOT przewiózł 2,1 mln pasażerów. To o 368 tys. pasażerów mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Prawdopodobnie dane za kolejne kwartały 2020 roku będą dla narodowego przewoźnika lotniczego jeszcze gorsze.

RadioZET.pl/PAP