Zamknij

PKP zmienia rozkład jazdy od 1 września. Co to oznacza dla pasażerów?

20.08.2019 15:06
PKP rozkład jazdy. Zmiany od 1 września. Więcej połączeń i wyremontowanych dworców
fot. whitelook/Shutterstock (ilustracyjne)

Od 1 września zmieni się rozkład jazdy na kolei. Podróżni będą mogli od tego dnia skorzystać ze zmodernizowanych peronów w Szczecinie, Częstochowie, Poznaniu, Opolu i Kiekrzu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak informują PKP PLK, wprowadzana 1 września korekta rozkładu jazdy pociągów będzie obowiązywała do 19 października.

Przewoźnicy wspólnie z zarządcą infrastruktury opracowali ofertę połączeń dalekobieżnych, regionalnych i aglomeracyjnych z uwzględnieniem możliwości sieci kolejowej.

Podano, że coraz więcej stacji i przystanków zapewnia dogodny dostęp do pociągów oraz że uruchamiane są kolejne połączenia na nieczynnych od lat liniach.

Zobacz także

Dodano, że specjalne osoby — informatorzy będą pomagać pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

Pasażerowie na kilkunastu większych dworcach mogą także liczyć na wsparcie pracowników InfoDworców.

Nowe dworce i perony na Śląsku

Jakie zmiany pojawią się na kolei z początkiem września?

Na linii z Częstochowy do Zawiercia podróżni skorzystają z wygodnych peronów w Częstochowie Raków i w Korwinowie. W woj. śląskim sprawniejsze są podróże w Beskid Żywiecki po zakończeniu przebudowy przystanków Radziechowy Wieprz, Cięcina Dolna i Cięcina między Żywcem a Węgierską Górką.

W październiku, z komfortowych platform z wiatami i ławkami skorzystają pasażerowie w Dąbrowie Górniczej Wschodniej i Dąbrowie Górniczej Strzemieszycach. Ułatwi to podróż m.in. do Sosnowca. Wygodniejszy peron będzie na przystanku Łaziska Górne Brada.

W Wielkopolsce na linii Poznań-Szczecin, przebudowany jest peron na stacji Wronki. Wkrótce podobnie będzie w Kiekrzu i na przystanku Poznań Wola. Na trasie Poznań – Wrocław od lipca podróżni korzystają z nowego peronu w Rawiczu.

Na Pomorzu Zachodnim w wakacje oddane zostały po przebudowie perony w Drawsku Pomorskim i Silnowie na linii Szczecinek – Runowo Pomorskie. Na stacji Szczecin Główny od września podróżni będą wsiadać do pociągów z nowego peronu nr 3 oraz korzystać z zadaszonej części kładki.

Zobacz także

Zmiany w Świętokrzyskim i Opolszczyźnie

Mieszkańcy woj. świętokrzyskiego dzięki modernizacji korzystają z przebudowanych peronów na przystankach Skarżysko Kościelne, Marcinków i Starachowice na trasie ze Skarżyska-Kamiennej do Sandomierza.

Na Opolszczyźnie wróciło bezpośrednie połączenie z Opola do Wrocławia przez Jelcz. Podróżni korzystają z nowego peronu na stacji Opole Wschodnie.

Od 1 września podróżni z Kielc i Radomia będą mogli ponownie korzystać z pociągów IC Morcinek, TLK Sztygar i IC Bolko w całej relacji Warszawa – Wrocław – Warszawa, które czasowo kursowały w skróconej relacji do Radomia. 

We wrześniu rozpoczną się prace na trasie Gutkowo – Olsztyn, Efektem będzie krótszy czas przejazdu i lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców regionu. Od 13 września pociągi dalekobieżne TLK Rybak, IC Żuławy, TLK Gryf, TLK Branicki pojadą trasą zmienioną na odcinku Malbork – Olsztyn przez Iławę.

Do stacji, Elbląg, Morąg i Pasłęk zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Pociąg TLK Stańczyk będzie kursował w skróconej relacji Szczecin Gł. – Gutkowo – Szczecin Gł. W zamian na odcinku Gutkowo – Olsztyn Gł. – Gutkowo zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Od września za pociągi regionalne na odcinku Olsztyn – Gutkowo oraz Olsztyn – Braniewo także pojadą autobusy.

Zobacz także

Powrót do remontów

Po wakacyjnej przerwie kontynuowane będą prace na linii Zakopanego. Na trasie Nowy Targ – Zakopane utrzymany zostanie ruch pociągów regionalnych. Od września na odcinkach Kraków Płaszów – Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona oraz Kraków Płaszów – Nowy Targ za pociągi regionalne będą kursować autobusy.

Od 2 września pociągi EIC Tatry jako EIC Kościuszko, IC Witkacy, TLK Karpaty, TLK Wit Stwosz pojadą w skróconej relacji z i do Krakowa.

Ze względu na przebudowę torów na stacji Kraków Główny i Kraków Płaszów wystąpi przerwa w ruchu w dni robocze w godz. 9:40 – 14:15 na trasie Kraków Główny – Podłęże.

Niektóre pociągi regionalne pojadą zmienionymi trasami przez Kraków Olszę lub Nową Hutę lub będą zastąpione autobusami. Szczegółowe informacje przekazują przewoźnicy.

Zobacz także

Zmienią się godziny odjazdów pociągów kategorii Express InterCity Premium (EIP) i Express InterCity (EIC). Wybrane składy PKP Intercity będą kursowały objazdem przez Nową Hutę,  pomijając stację Kraków Płaszów lub Kraków Główny. Pomiędzy tymi stacjami wprowadzono honorowane biletów w komunikacji miejskiej ZTP w Krakowie.

Mobilni informatorzy będą do dyspozycji pasażerów 30 i 31 sierpnia oraz 1 i 2 września na dziesięciu dużych dworcach: Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław, a także 30 i 31 sierpnia oraz 1 września na dworcu w Zakopanem.

Szczegółowe informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w internecie na portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz na stronach przewoźników.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP