Zamknij

PKP Intercity ma problemy przed Wielkanocą i majówką. Wycofane składy i wstrzymana sprzedaż biletów

Piotr Drabik
16.04.2019 06:56
PKP Intercity wycofał część składów i wstrzymał sprzedaż biletów. Problemy przed Wielkanocą
fot. Actuell37/Wikimedia Commons/CC BY 4.0 (ilustracyjne)

Tuż przed świętami wielkanocnymi i majówką spółka PKP Intercity wycofała część nowych składów oraz wstrzymała sprzedaż biletów na niektórych trasach. Problemy dotyczyły połączeń np. pomiędzy Warszawą i Łodzią. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podała „Rzeczpospolita”, z 20 używanych przez PKP Intercity składów Dart (produkowanych przez bydgoską Pesę) obecnie na torach jest tylko 12. W dwóch stwierdzono awarie, a sześć jest w naprawie po wykryciu uszkodzeń pudeł pociągu.

Jeden z największych przewoźników kolejowych nie może korzystać również z dwóch składów szybkich pociągów Pendolino. Jeden z nich w 2017 roku został uszkodzony podczas wypadku pod Ozimkiem i dopiero w najbliższym trafi do naprawy do Włoch. 

Zobacz także

– W poniedziałek w eksploatacji było 15 z 20 Pendolino, co pokrywa obsługę rozkładowych tras, dla których jest ono przeznaczone – poinformowała Agnieszka Serbeńska, rzecznik Intercity, w rozmowie z dziennikiem.

Według „Rz” kłopoty uziemiają nowe lokomotywy Gama, w których psują się silniki.

Wstrzymana sprzedaż biletów

Braki w nowych składach Intercity uzupełnia tradycyjnymi składami. Tylko w poniedziałek przed Wielkanocą spółka wypuściła na tory zastępcze pociągi na 11 tras.

Zobacz także

– To utrudnienie dla pasażerów. Często w takich pociągach nie ma wagonu gastronomicznego lub wagonów przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Szczególnie kontrowersyjne jest to w przypadku Pendolino: pasażerowie płacą za markę premium, a dostają składy wagonowe – alarmował Jakub Madrjas, szef branżowego portalu Rynek Kolejowy, cytowany przez „Rz”.

Z powodu problemów taborowych – czytamy w dzienniku – wstrzymywana jest sprzedaż biletów na niektóre trasy.

W poniedziałek rano blokada sprzedaży dotyczyła 10 pociągów jadących od 18 kwietnia na trasach pomiędzy Łodzią i Białymstokiem oraz Łodzią i Warszawą.

Jak zaznaczyła gazeta, po kilku godzinach sprzedaż odblokowano dla 8 połączeń. Jednak nie wiadomo, czy przed świętami wielkanocnymi i majówką sytuacja nie będzie się powtarzać.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD