Zamknij

PKP dostało 700 mln zł kredytu z trzech banków, m.in. na program dworcowy

Olga Papiernik
13.04.2018 12:08
pociąg
fot. Lukasz Szelag/east news

 PKP S.A. zawarło z bankami Pekao, PKO BP i Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) umowę kredytu na kwotę 700 mln zł, z czego 250 mln zł zostanie przeznaczonych na inwestycje w ramach prowadzonego programu budowy i modernizacji dworców kolejowych. Pozostała kwota kredytu, ok. 450 mln zł, zostanie przeznaczona na spłatę wcześniej pozyskanego finansowania, na korzystniejszych warunkach, poinformował prezes PKP Krzysztof Mamiński.

- To ważne, bo dzięki kredytowi, który udało się pozyskać będziemy mogli realizować ważny program inwestycyjny i obniżyć koszty finansowe funkcjonowania, związane z poprzednimi kredytami - powiedział Mamiński podczas konferencji prasowej.

Cieszę się, że uzyskaliśmy zaufanie banków. Bierzemy kredyt, gdy jesteśmy w dobrej kondycji finansowej. Trzeba brać kredyt wtedy, gdy jest się na ścieżce rozwoju, a na takiej jest PKP - dodał.

Członek zarządu PKP Andrzej Olszewski podkreślił, że podpisanie umowy kredytowej jest elementem restrukturyzacji finansowej PKP. Koszt obsługi nowego kredytu w porównaniu do poprzedniego zadłużenia znacząco spadnie. Z uwagi na to, że kredyt zawarto w polskiej walucie, nowa umowa znacznie zredukuje również ryzyko kursowe, z którym PKP miało do czynienia, wyjaśnił.

- Bank Gospodarstwa Krajowego konsekwentnie realizuje Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, aktywnie wspierając rodzime przedsiębiorstwa, a tym samym rozwój kraju. Udzielone finansowanie poprzez konsorcjum banków to kolejna transakcja BGK wpisująca się w tę Strategię oraz ważny krok wzmacniający relację z grupą PKP, jednym z największych polskich pracodawców i czwartą co do wielkości koleją europejską - powiedział członek zarządu BGK Wojciech Hann, obecny na podpisaniu umowy.

- Jednym z zadań bankowości korporacyjnej Pekao jest wspieranie klientów w realizacji wieloletnich planów inwestycyjnych. Bank Pekao, jako lider na rynku finansowania strukturyzowanego i konsorcjalnego, posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby być nie tylko dostarczycielem kapitału, ale przede wszystkim kompleksowo strukturyzować transakcję dłużną przedsiębiorstwa i pełnić rolę organizatora konsorcjum banków. Finansowanie dla PKP S.A. to już kolejny kredyt konsorcjalny podpisany przez Pekao w 2018 roku. Finansowanie to wspomoże PKP S.A. w realizacji programu inwestycyjnego i przyczyni się do dalszego rozwoju polskiej gospodarki - powiedział z kolei wiceprezes Banku Pekao nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej Andrzej Kopyrski.

PKO Bank Polski jako niekwestionowany lider polskiego sektora bankowego i największy krajowy bank kredytujący polskie firmy, przedsiębiorców i samorządy, wspiera znaczące przedsięwzięcia inwestycyjne o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Oferujemy dopasowaną ofertę bankową i współpracę z najwyższej klasy doradcami wykorzystując przy tym bogate doświadczenie zdobyte przy realizacji złożonych transakcji finansowych. Kredyt udzielony PKP S.A. przez konsorcjum banków jest modelowym przykładem takiej współpracy - posumował wiceprezes PKO BP nadzorujący Obszar Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej Jakub Papierski.

Realizowany przez PKP program dworcowy ma wartość ok. 1,5 mld zł. Środki kredytowe będą stanowić kolejne źródło finansowania inwestycji, zaraz po funduszach unijnych i wsparciu z budżetu państwa.

Zgodnie z zawartą umową, kredyt ma zostać spłacony do końca 2022 roku.

ISBnews/OP

pitformat_billboard_750x100_v1