Zamknij

UOKiK: banki zwrócą klientom 1,5 mld złotych

10.07.2020 14:36
PKO BP. Pekao. Santander. mBank. Zwroty pieniędzy dla klientów za kredyty
fot. Pawel_Brzozowski/Shutterstock (ilustracyjne)

UOKiK poinformował, że 14 największych w Polsce banków zwróci klientom co najmniej 1,5 mld zł. Chodzi o pobrane części opłat w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu stosując metodę liniową.

Zwroty banków dla klientów są oparte o tzw. małe TSUE to czyli wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z września 2019 roku. Dotyczy on zwrotu przez bank opłaty za kredyt spłacony przed terminem.

Jak przypomniał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), metoda liniowa polega na tym, że bank dzieli wszystkie koszty przez liczbę dni kalendarzowych, w których miała obowiązywać umowa. Wynik mnoży przez liczbę dni, o które skrócono okres kredytowania i tę kwotę powinna oddać konsumentowi.

Bank zwracają pieniądze klientom. Jak?

- Odbyłem wiele spotkań z branżą finansową, podczas których mówiłem o tym, że przy obliczaniu zwrotu powinno się stosować metodę liniową, która jest zrozumiała dla konsumentów, przejrzysta i sprawiedliwa. Takie stanowisko przekazałem bankom i firmom pożyczkowym w toku prowadzonych działań - komentował Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Zobacz także

Branża przyjęła postulowaną przez Urząd liniową metodę rozliczeń. Konsumentów zachęcam do składania reklamacji, aby jak najszybciej odzyskać pieniądze

Tomasz Chróstny

Jak podał UOKiK 14 banków to: Alior Bank, BNP Paribas, Credit Agricole Bank Polska, Getin Noble Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, mBank, Millennium Bank, Nest Bank, PKO BP, Pekao SA, Santander Bank Polska, Santander Consumer Bank i Volkswagen Bank Polska.

"Zgodnie z promowaną przez Urząd liniową metodą zwrotu środków, korzystną dla konsumentów, szacowana wartość zwrotu z sektora do konsumentów wyniesie co najmniej 1,5 mld złotych" - napisano w komunikacie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. “Oczekujemy, że Plus Bank oraz Bank Handlowy także jak najszybciej dostosują swoją praktykę do zaleceń urzędu” - podał UOKiK.

RadioZET.pl/PAP