Zamknij

Limity wypłat w bankomatach PKO BP? "Analizujemy zmiany"

26.06.2020 09:39
PKO BP. Euronet. Planet Cash. Limity wypłat w bankomatach
fot. Vital Safo/Shutterstock (ilustracyjne)

Właściciele siec bankomatów wprowadzają limity wypłat gotówki - podał "Puls Biznesu". Takie zmiany wprowadziło już Euronet i Planet Cash, a nad ograniczeniami zastanawia się PKO BP.

Bankomaty w całej Polsce od marca przeżywają oblężenie, co potwierdzają np. dane z Narodowego Banku Polskiego (NBP). Podczas pandemii koronawirusa wielu klientów banków postanowiło wypłacić gotówkę z rachunków i trzymać ją w domach.

Jak podkreślił "PB", to ogromny problem dla właściciel bankomatów. Jak sytuacja zainteresowanie klientów gotówką wpłynęło na ich decyzje?

Bankomaty z limitami wypłat 

- W połowie marca doszło do szturmu na banki. Klienci wypłacali ogromne ilości gotówki w oddziałach i bankomatach, które notowały rekordową liczbę transakcji. Potem nastąpiła posucha. Ludzie napchali materace gotówką, lockdown i zamknięcie sklepów dodatkowo ograniczyły potrzebę wypłacania pieniędzy. Efekt jest taki, że w drugiej połowie marca i w kwietniu doszło do załamania na rynku bankomatowym - podkreślił anonimowy przedstawiciel branży w rozmowie z "PB".

Zobacz także

Dwa tygodnie temu Euronet, największy niezależny operator bankomatów wprowadził limit jednorazowej transakcji - 1 tys. zł. Wkrótce na podobny ruch decydowała się inna sieć Planet Cash, ustalając ograniczenia w tej samej wysokości. Nie obowiązują one klientów banków, które współpracują z operatorem: ING, Getin, BNP Paribas, BPS i mBank - dodała gazeta.

Na tym może się nie skończyć. Z informacji "PB" wynika, że najliczniejsza w kraju sieć bankomatów PKO BP notuje zwiększony ruch klientów obcych banków.

- Nasi klienci mogą wypłacać gotówkę w dowolnej wysokości w bankomatach PKO BP i tutaj nie planujemy wprowadzenia zmian. Bank analizuje zmiany dokonujące się na rynku i nie wykluczamy żadnego scenariusza w zakresie wypłat gotówki w naszych urządzeniach przez klientów innych banków - tłumaczyła Aleksandra Gieros, dyrektor komunikacji PKO BP, w rozmowie z "PB".

Zobacz także

Tegoroczne większe zainteresowanie gotówką nie zmienia jednak długofalowego trendu, jakim jest ograniczenie tradycyjnych płatności na rzecz mobilnych. Związek Banków Polskich (ZBP) ma już szukać rozwiązań, jak zapewnić np. osobom starszym stały dostęp do pieniędzy. "Możliwości są dwie: albo rewizja stawek bankomatowego interchange, albo wprowadzenie surcharge, czyli dodatkowych prowizji od każdej wypłaty. Obydwa rozwiązania prowadzą jednak do wzrostu kosztów klienta. Z badań prowadzonych przez NBP w latach 2012-14 wynika, że Polacy absolutnie nie godzą się na wzrost opłat" - napisała gazeta.

RadioZET.pl/Puls Biznesu