Zamknij

Czy opłata emisyjna obciąży kierowców

Olga Papiernik
09.04.2018 13:24
samochody na autostradzie A4
fot. Damian Klamka / East News

PKN Orlen i Grupa Lotos podtrzymały deklarację, zgodnie z którą nie przeniosą opłaty emisyjnej na klientów indywidualnych, poinformowali główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski, i wiceprezes Lotos Paliwa Adam Pawłowicz.

Zobacz także

- Grupa Lotos widzi korzyści związane z dostępnością środków z funduszu niskoemisyjnego. Podtrzymujemy też deklarację sfinansowania opłaty emisyjnej. Liczymy, że część tej opłaty weźmie na siebie rynek hurtowy - powiedział w imieniu Grupy Lotos Pawłowicz podczas konferencji prasowej.

Sfinansowanie opłaty emisyjnej to dla nas inwestycja i nie będzie to miało wpływu na nasze wyniki finansowe - zadeklarował Czyżewski.

Szacuje się, że łącze wpływy z tytułu opłaty wyniosą 1,7 mld zł netto tj. 0,08 zł na litr sprzedawanego paliwa.

- Czy będzie to miało wpływ na naszą EBITDA? Trudno powiedzieć. Być może podzieli się to na EBITDA i koszty. Widzimy korzyść wzięcia tej opłaty na siebie. Dla konsumenta liczy się zmiana cen paliw, a po podwyżce ceny mogłoby dojść do spadku popytu. Należy pamiętać też, że działamy na szalenie konkurencyjny rynku i nie możemy dowolnie podnosić cen - przekonywał Czyżewski.

Koncerny podkreśliły też korzyści wynikające z dostępu do dodatkowych środków.

Bez wsparcia dla koncernów zmuszenie ich do finansowania nieopłacalnych inwestycji jest niemożliwe. Dziś wiele obszarów związanych z niskoemisyjnością jest nieopłacalnych - powiedział Pawłowicz.

- Konstrukcja tej opłaty to pewien prototyp od którego należy zacząć. Środki z funduszu niskoemisyjnego trafią do większych ośrodków na transport. Mniej zamożni skorzystają na redukcji efektu tzw. ubóstwa energetycznego. Dzięki temu mamy szansę na stałe zmienić jakość powietrza w naszych miastach - podsumował pełnomocnik rządu ds. programu "czyste powietrze", Piotr Woźny, również obecny na spotkaniu.

ISBnews/OP