Zamknij

PKN Orlen będzie sprowadzał więcej ropy z Arabii Saudyjskiej

Olga Papiernik
27.04.2018 14:58
pkn orlen
fot. east news

Zarząd PKN Orlen zdecydował o zawarciu aneksu do długoterminowej umowy z Saudi Aramco, zwiększając dostawy ropy naftowej o 100 tys. ton miesięcznie. Dzięki temu, ponad 20 proc. surowca, który trafia do rafinerii grupy Orlen, będzie pochodziło z Arabii Saudyjskiej.

Zgodnie z nowymi warunkami, umowa z Saudi Aramco będzie realizowana od 1 maja do 31 grudnia 2018 r. z opcją przedłużenia na lata kolejne. Oznacza to, że do rafinerii z grupy Orlen, według podpisanego aneksu, będzie trafiało co miesiąc ok. 300 tys. ton surowca z Zatoki Perskiej - poinformował w piątek płocki koncern.

Jak zapowiedział PKN Orlen, spółka zamierza wykorzystać saudyjską ropę naftową do przerobu w swych rafineriach w Polsce oraz w Czechach i na Litwie.

- Tak jak zapowiadałem, zarząd PKN Orlen konsekwentnie wdraża politykę dywersyfikacji dostaw surowców. Zwiększenie wolumenu z Arabii Saudyjskiej to kolejny krok naprzód - podkreślił prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki. Zwrócił przy tym uwagę, że dywersyfikując kierunki zaopatrzenia w ropę naftową, PKN Orlen zwiększa bezpieczeństwo dostaw zarówno swoje - jako koncernu, jak i polskiej gospodarki.

- Zatoka Perska nadal będzie obiektem naszego zainteresowania i monitoringu w zakresie planów dalszej dywersyfikacji - zapowiedział Obajtek. I dodał: - Ważne jest to, że ropa dostarczana przez koncern Saudi Aramco jest stabilnej i wysokiej jakości, co gwarantuje wysoki uzysk produktów z jej przerobu. To pozwala na osiągnięcie bardzo zadowalających efektów ekonomicznych.

Jak zaznaczył płocki koncern, spółka ta - aktywnie prowadzi politykę różnicowania puli dostaw surowców, dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego grupie kapitałowej Orlen, a także Polski.

PKN Orlen podał, że obecnie zaopatrywanie w ropę naftową odbywa się tam poprzez długoterminowe umowy z Saudi Aramco, Rosneft Oil Company i Tatneft Europe AG. "Pozostałe wolumeny zabezpieczone są poprzez kontrakty terminowe z różnych kierunków, m.in. z Norwegii, Wielkiej Brytanii, Nigerii, Wenezueli, czy Stanów Zjednoczonych" - wyliczyła spółka.

Jednocześnie płocki koncern przypomniał, że niedawno - w połowie kwietnia - sprowadził kolejny ładunek ropy naftowej "z perspektywicznego pod kątem dalszych dostaw kierunku irańskiego". "Dzięki aktywnej polityce dywersyfikacyjnej PKN Orlen obecnie sprowadza 30 proc. ropy naftowej spoza kierunku rosyjskiego" - podkreśliła spółka.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że Saudi Aramco to zintegrowany koncern paliwowo-chemiczny, światowy lider w wydobyciu węglowodorów, produkcji, procesach rafineryjnych, dystrybucji i jeden z największych globalnych eksporterów ropy naftowej. Saudyjski koncern - jak wyjaśnił płocki koncern - zarządza udowodnionymi zasobami ropy naftowej i kondensatu na poziomie 260,8 mld baryłek, a dzienna produkcja Saudi Aramco to 10,2 mln baryłek. Główna siedziba Saudi Aramco znajduje się w Dhahranie; koncern zatrudnia ponad 65 tys. pracowników z całego świata.

PKN Orlen jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych tego typu w Europie. Jego grupa kapitałowa zarządza w sumie sześcioma rafineriami o łącznych mocach przerobowych ropy naftowej wynoszących 35,2 mln ton w ciągu roku. Są to rafinerie w Płocku, Trzebini i Jedliczu na terenie Polski, a także w Czechach - w Litvinowie i Kralupach oraz w Możejkach na Litwie, gdzie działa spółka Orlen Lietuva - to jedyna rafineria w krajach bałtyckich.

Jak informował wcześniej płocki koncern, jest on przygotowany technologicznie do przerobu ponad 80 różnych gatunków ropy naftowej z całego świata.

Pierwsza dostawa ropy naftowej z Saudi Aramco dla rafinerii PKN Orlen - jeszcze na podstawie umowy spot, doraźnej - dotarła do Polski we wrześniu 2015 r. Było to 100 tys. ton surowca. W styczniu 2016 r. spółka informowała, że utrzymuje dostawy saudyjskiego surowca na podobnym poziomie każdego miesiąca, przyznając jednocześnie, iż nie wyklucza zawarcia długoterminowej umowy.

Taki kontrakt z Saudi Aramco został zawarty przez PKN Orlen w maju 2016 r. a następnie - w listopadzie - przedłużony. Umowa płockiego koncernu z saudyjskim koncernem zakładała wtedy zaopatrzenie w surowiec na poziomie ok. 200 tys. ton miesięcznie z przeznaczeniem dla różnych rafinerii grupy Orlen.

Wcześniej, z końcem grudnia 2015 r., PKN Orlen podpisał aneks do długoterminowej umowy na dostawy ropy naftowej z rosyjskim koncernem Rosneft Oil Company. Porozumienie zapewnia dostawę od 18 mln ton do 25,2 mln ton surowca, a szacunkowa maksymalna wartość kontraktu to ok. 26 mld zł. Dostawy są realizowane rurociągiem do rafinerii w Płocku od 1 lutego 2016 r. i mają potrwać do 31 stycznia 2019 r. Spółka ma także opcję odbioru części dostaw w gdańskim Naftoporcie lub w terminalu morskim w Butyndze na Litwie dla tamtejszej rafinerii Orlen Lietuva z grupy płockiego koncernu.

Oprócz aneksu do umowy z Rosneft Oil Company, PKN Orlen ma też kontrakt z Tatneft Europe zawarty także w grudniu 2015 r. Zgodnie z tym kontraktem dostawy ropy bezpośrednio do Płocka realizowane są od 1 stycznia 2016 r. i mają trwać do 31 grudnia 2018 r. Umowa przewiduje dostawę od 3,6 mln ton do 7,2 mln ton surowca, a szacunkowa maksymalna wartość kontraktu to ok. 7,4 mld zł.

PAP/OP