Zamknij

PKN Orlen:W przetargu na koncepcję dot. morskich farm zgłosiło się ponad 20 firm

Olga Papiernik
10.05.2018 15:28
morska farma wiatrowa
fot. east news

Ponad 20 firm zgłosiło się do przetargu PKN Orlen na wykonanie koncepcji  technicznej projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku, poinformowała spółka. Łączna moc inwestycji może wynieść nawet 1200 MW, przypomniano.

"Koncepcja techniczna będzie obejmowała budowę infrastruktury technicznej, pomiarowo-badawczej i serwisowej związanej z etapem przygotowawczym, realizacyjnym i eksploatacyjnym. Obecnie prowadzony jest dialog techniczny z oferentami" - czytamy w komunikacie.

W celu przygotowania i realizacji projektu, w PKN Orlen powołany został dedykowany zespół specjalistów, dodano.

PKN Orlen w marcu br. ogłosił postępowanie przetargowe na zakup wstępnej koncepcji technicznej, która określi możliwości przygotowania i realizacji projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Po otrzymaniu ofert, przeprowadzeniu dialogu technicznego i wyborze oferenta, spółka podpisze umowę na opracowanie wstępnej koncepcji zespołu morskich farm wiatrowych, podano wówczas.

- Zainicjowanie projektu w zakresie farm wiatrowych jest zgodne zarówno z naszymi założeniami strategicznymi, jak też planami rozwoju polskiej gospodarki w kierunku rozwiązań niskoemisyjnych. Liczymy na duże zainteresowanie w ramach postępowania przetargowego ze strony rodzimych kontrahentów - mówił w marcu dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen Marcin Wasilewski.

Prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek, omawiając pod koniec kwietnia strategiczne plany spółki, zwrócił m.in. uwagę, iż paliwem staje się również energia elektryczna, a obszar jej produkcji, aktywa wytwórcze mają potencjał wzmocnienia całej spółki. Wspomniał przy tym o analizach, dotyczących budowy farm wiatrowych na Bałtyku o mocy 1200 MW. - Już jesteśmy wytwórcą energii elektrycznej i wszystkie działania w kierunku jej produkcji są wzmocnieniem grupy - ocenił wówczas prezes PKN Orlen.

Zobacz także

ISBnews/OP