Zamknij

PKN Orlen: Ceny paliw na naszych stacjach wzrosły o 11%, a ceny ropy o 61%

Olga Papiernik
18.05.2018 11:23
PKN Orlen stacja paliw
fot. Piotr Kamionka/east news

Ceny ropy wzrosły w ostatnim roku o 61%, zaś na stacjach PKN Orlen wzrost cen paliw sięgnął tylko 11%, poinformował członek zarządu ds. sprzedaży PKN Orlen Zbigniew Leszczyński. 

- Ceny ropy wzrosły w ostatnim roku o 61%, podczas gdy paliwa podrożały tylko o 11%. Robimy wszystko, by przy rosnących cenach ropy wzrosty cen paliw były jak najniższe między innymi dzięki dywersyfikacji dostaw - powiedział Leszczyński podczas briefingu prasowego.
Dodał, że ceny paliw w Polsce są jednymi z niższych w Europie.

Rosnące ceny paliw na stacjach są w ostatnich dniach głośnym tematem, w kontekście drożejącej ropy naftowej na świecie, wysokiego kursu dolara oraz procedowania przez Sejm projektu nowelizacji ustawy o biopaliwach przewidującego m.in. tzw. opłatę emisyjną.

Zobacz także

Czemu ceny ropy poszły w górę?

- W mojej opinii ceny ropy są wyższe z powodu tego co nazywam 'premią strachu'. Trwają obecnie wysiłki by załagodzić sytuację międzynarodową. Jeśli nie pojawią się nowe czynniki ryzyka, ceny ropy nie powinny rosnąć nadal - powiedział główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski.

PKN Orlen podał w komunikacie, że wyższe podatki w cenie paliw niż w Polsce są m.in. na Litwie, Łotwie, w Estonii, Słowenii i Słowacji, na Węgrzech i w Czechach. Rekordzistami są takie kraje jak Holandia, Grecja, Włochy, Francja, Wielka Brytania i Niemcy.

"Powodem wzrostu cen paliw, który obserwujemy od kilku miesięcy jest niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie. Dodatkowo ceny surowca przed tygodniem podbił prezydent USA Donald Trump, wycofując Stany Zjednoczone z międzynarodowej umowy z Iranem, która znosiła embargo na handel irańską ropą w zamian za rezygnację Teheranu z prac nad bronią atomową. We wtorek na zamknięciu giełdy w Londynie baryłka ropy naftowej Brent kosztowała 78,4 dol., prawie o 12 dol. więcej niż na początku kwietnia" - czytamy w komunikacie.

Zobacz także

W ciągu ostatnich 12 miesięcy cena baryłki ropy Brent wzrosła o 61%. Od początku roku jest to wzrost o 18%. Wzrost cen ropy na świecie przekłada się na ceny paliw na stacjach benzynowych również w Polsce, mimo że podatki nie zmieniły się.

Zobacz także

ISBnews/OP