Zamknij

Były wiceminister sprawiedliwości zatrzymany w związku z nieodprowadzaniem na wielką skalę podatku VAT

Olga Papiernik
09.05.2018 14:49
vat
fot. Arkadiusz Ziolek East News

W związku ze śledztwem dotyczącym nieodprowadzania na wielką skalę podatku VAT funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarząd w Białymstoku zatrzymali dziś, 9 maja 2018 roku, byłego wiceministra sprawiedliwości, a obecnie adwokata Michała K. Po doprowadzeniu zatrzymanego do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku zostaną mu ogłoszone zarzuty.

Bezpośrednio po zatrzymaniu rozpoczęto przeszukania pomieszczeń. Celem tych czynności jest zabezpieczenie dokumentacji mogącej mieć związek z postępowaniem prowadzonym od 2015 roku przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku.

Śledztwo to dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się uszczuplaniem podatku VAT, wprowadzając do obrotu na terenie Polski paliwa płynne. Wyliczenia dokonane przez Urząd Kontroli Skarbowej w Białymstoku wskazują, że na przestępczej działalności grupy Skarb Państwa stracił około 700 milionów złotych.

Główni inicjatorzy i kierownicy grupy przestępczej zostali zatrzymani już 8 lutego 2017 roku.

Dotychczas w toku śledztwa zarzuty usłyszało 18 osób, w tym osoby kierujące zorganizowaną grupą przestępczą oraz dwaj adwokaci, którzy dotąd występowali jako obrońcy podejrzanych w sprawie. Jednemu z adwokatów prokurator przedstawił zarzuty dotyczące między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i tzw. prania brudnych pieniędzy. Drugiemu przedstawiono zarzuty związane z tzw. praniem brudnych pieniędzy.

Wobec 9 podejrzanych aktualnie stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Szersze informacje na temat tej sprawy, w tym zarzutów stawianych zatrzymanemu dziś podejrzanemu, zostaną przedstawione w godzinach późniejszych, po wykonaniu czynności z jego udziałem.

PAP/OP