Zamknij

Prawo może działać wstecz w sprawie podatków PIT

13.01.2020 08:39
PITy 2020. Prawo może działać wstecz w przypadku podatków - podała "DGP"
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Jak wynika z najnowszej opinii Rady ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania, w przypadku podatków PIT prawo może działać wstecz - podał "Dziennik Gazeta Prawna". Według ekspertów to podejście sprzeczne z podstawowymi zasadami.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Dziennik zwrócił uwagę, że najnowsze opinie rady z 18 grudnia 2019 roku podważają zaufanie podatników do systemu prawa i zasadę, zgodnie z którą prawo nie może działać wstecz.

Można cofnąć decyzję w sprawie PIT-ów?

Chodzi o optymalizacje podatkowe i klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania. Weszła ona w życie 15 lipca 2016 roku.

Zobacz także

Rada uznała jednak, że odnośnie do PIT klauzulę można stosować również za okres sprzed jej obowiązywania.

- Naszym zdaniem klauzulę można zastosować do korzyści powstałych w 2016 roku, bo tak wynika bezpośrednio z treści przepisu przejściowego, czyli artykuł 7 nowelizacji ordynacji podatkowej z 2016 roku - podkreślił Rafał Iniewski, członek rady w rozmowie z "DGP".

Gazeta przypomina, że opinia dotyczy sprawy trójki podatników, którzy w kwietniu zamknęli optymalizację podatkową. Wykorzystując przepisy, legalnie sprzedali udziały bez podatku.

Takim praktykom - choć legalnym - ma przeciwdziałać klauzula. Tyle że weszła w życie w połowie roku, a więc zdaniem ekspertów podatkowych nie można jej stosować do okresów wcześniejszych. Innego zdania była rada, która stanęła po stronie fiskusa.

Zobacz także

"Opinia jest nie do przyjęcia"

Jak pisze "DGP", w skład rady wchodzą m.in. eksperci, w tym profesorowie prawa specjalizujący się w podatkach. Jest to niezależny organ. Miała chronić podatników przed uznaniowym podejściem fiskusa do stosowania klauzuli. Najnowsze opinie są pierwszymi, jakie wydała.

Jednak eksperci są nimi rozczarowani. Rada zwróciła co prawda uwagę, że ma wątpliwość, czy wsteczne zastosowanie klauzuli nie naruszy konstytucji, ale – jak ocenia dr hab. Hanna Filipczyk z Enodo Advisors – wywód rady w tej kwestii jest asekuracyjny, a nawet niejasny.

Opiniując w sprawie tego przypadku, rada dała zielone światło dla stosowania klauzuli – również wstecz – za cały 2016 roku. A jak oceniają doradcy, jest bardzo wielu podatników, którzy na początku 2016 roku zamykali optymalizacje podatkowe.

Marek Kolibski, radca prawny i doradca podatkowy oraz wspólnik w kancelarii KNDP, w rozmowie z "DGP" podkreślił, że opinia Rady ds. Unikania Opodatkowania jest wbrew przepisom.

Opinia, że stosuje się klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania za cały 2016 roku, jest nie do przyjęcia. Gdyby było to możliwe, to klauzula mogłaby wejść w życie w każdym innym dniu 2016 roku, przykładowo 30 grudnia. Przepisy nie pozwalają rozciągać klauzuli na cały rok, skoro weszła w życie w połowie roku, nawet w przypadku podatków rozliczanych rocznie, jak PIT czy CIT

Marek Kolibski

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna