Zamknij

PIT. Złożono już 200 tys. zeznań podatkowych

16.02.2020 16:34
PIT. Złożono już 200 tys. zeznań podatkowych. Kiedy zwrot?
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

W ciągu doby złożono ponad 200 tys. zeznań podatkowych przez system Twój e-PIT. Kiedy podatnicy mogą spodziewać się zwrotu podatku?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Twój e-PIT to dostępna od ubiegłego roku dla osób fizycznych, dzięki której w łatwy sposób mogą złożyć zeznanie podatkowe.

Ich PIT-y zostały wstępnie wypełnione przez skarbówkę, a dzięki systemowi internetowemu mogą odliczyć dodatkowe ulgi czy przekazać 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego.

Usługa z zeznaniami podatkowymi za 2019 rok została udostępniona w sobotę 15 lutego. Dzień później Ministerstwo Finansów podało, że złożono już 200 tys. deklaracji przez Twój e-PIT.

Zobacz także

Twój e-PIT. Zasady

Akcja składania rocznego PIT za 2019 rok będzie trwać od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 roku. 

W ubiegłym roku podatnicy złożyli rekordowe 16 mln elektronicznych PIT-ów za 2018 rok. Dzięki nowej usłudze Twój e-PIT blisko 7 mln e-PIT-ów wpłynęło od osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38.

Wliczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi w pierwszym roku działania skorzystało aż 8,8 miliona osób.

Aby skorzystać z usługi Twój e-PIT, należy zalogować się na stronie podatki.gov.pl. Uwierzytelnienie dostępne jest na dwa sposoby - za pomocą profilu zaufanego lub podając numer PESEL lub NIP, datę urodzenia oraz kwotę przychodów za 2018 i 2019 rok. 

Zobacz także

Po zalogowaniu się podatnik będzie mógł podejrzeć wstępnie rozliczony przez skarbówkę PIT oraz dokonać zmian. Na przykład dodając rozliczenia, ulgi czy organizację pożytku publicznego na 1 proc. podatku.

Cały czas istnieje również możliwość złożenia zeznania podatkowego drogą tradycyjną osobiście w urzędzie skarbowym.

Twój 1 procent może wiele zmienić! Wypełniając w zeznaniu podatkowym te kilka pól więcej pomagasz! Wystarczy, że wpiszesz KRS Fundacji Radia Zet 0000127204

PIT. Kiedy zwrot podatku?

W przypadku zeznania złożonego drogą elektroniczną, na zwrot nadpłaty podatku poczekamy maksymalnie 45 dni od dnia przesłania deklaracji. 

Choć PIT można było wysyłać już przed 15 lutego, skarbówka od tego dnia będzie liczyć czas na zwrot podatku. Zatem jeśli ktoś rozliczył PIT 15 lutego lub wcześniej, zwrot podatku otrzyma najpóźniej 31 marca.

Pozostali podatnicy, którzy rozliczą PIT elektronicznie np. korzystając z usługi Twój e-PIT, zwrot dostaną do 45 dni od złożenia wniosku.

Zobacz także

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku podatników, którzy zechcą złożyć w urzędzie lub przesłać poczta papierowy druk. Wówczas skarbówka prześle im pieniądze w ciągu 3 miesięcy od chwili złożenia formularza.

Niedopłata. Przelew tylko na mikrorachunek

Zmieniły się zasady w przypadku niedopłaty podatku. Od 1 stycznia 2020 obowiązuje tzw. mikrorachunek podatkowy dla każdego podatnika. Chodzi o konta, na które należy wpłacać podatki: PIT, CIT, VAT. 

Od stycznia nie trzeba już szukać numeru rachunku odpowiedniego urzędu skarbowego by wpłacić należny podatek. Jeśli w rozliczeniu np. PIT okaże się, że musimy zapłacić podatek, należną sumę wpłacimy na indywidualne konto.

Jak wygenerować numer mikrorachunku? Aby wygenerować taki rachunek, należy w zakładce mikrorachunek na www.podatki.gov.pl wpisać numer PESEL lub NIP.

Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania wniosków do urzędu skarbowego. Numer mikrorachunku zawsze będzie taki sam. Nie zmieni się nawet po zmianie miejsca zamieszkania, urzędu skarbowego czy nazwiska.

Zobacz także

RadioZET.pl/KTW