Zamknij

Odkładasz pieniądze na emeryturę? Możesz skorzystać z ulgi w PIT

15.02.2020 13:51
PIT. Ulgi i odliczenia. Wpłaty na IKZE
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) można odliczyć od zarobków w rocznym rozliczeniu PIT. Skorzystanie z ulgi oznacza dla podatników wyższy zwrot podatku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

IKZE to indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Jest to forma dodatkowego gromadzenia oszczędności na cele emerytalne. Państwo wspiera ten rodzaj oszczędzania m.in. poprzez ulgę w PIT.

W PIT za 2019 rok można bowiem odliczyć od podstawy opodatkowania wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego w minionym roku. Ulga jest jednak limitowana. Nie można odliczyć wpłaty wyższej niż kwota odpowiadająca 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce. W 2019 roku maksymalna kwota wpłat na IKZE wynosiła 5 718 złotych.

Zobacz także

Nie można też odliczyć wpłat, które zostały oszczędzającemu w IKZE w jakikolwiek sposób zwrócone lub już odliczone w podatkach.

Warto też zadbać o potwierdzenie każdej z odliczonych wpłat, na wypadek kontroli skarbówki. Odliczenia można dokonać w zeznaniu podatkowym PIT‑36, PIT‑36L, PIT‑37 lub PIT-28.

Zobacz także

Do kiedy PIT za 2019 rok?

Już teraz możemy rozliczyć się ze skarbówką. W przypadku formularzy PIT-36 i PIT-28 (bez części dot. prowadzenia działalności gospodarczej), PIT-37 i PIT-28 możemy zrobić to za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Podatnicy mogą nadal przesłać formularz elektronicznie, lub udać się do urzędu skarbowego. Co do zasady, powinny zrobić do to 30 kwietnia 2020 roku. Jedynie PIT-28 należy złożyć do 2 marca 2020 roku.

Zobacz także

Kiedy zwrot podatku?

 PIT można składać od 15 lutego 2020 roku za pośrednictwem usługi „Twój e-PIT”. Deklaracje przesłane przed tym terminem będą uznane za złożone od 15 lutego. Oznacza to, że nawet jeśli złoży PIT wcześniej, to termin zwrotu nadpłaty będzie liczony od 15 lutego. Urząd ma 45 dni na jej zwrot, licząc od dnia złożenia zeznania podatkowego elektronicznie, zaś 3 miesiące w przypadku zeznań podatkowych składanych w formie papierowej.

RadioZET.pl/podatki.gov.pl