Zamknij

PIT 2020. Jakie ulgi dla młodych?

19.04.2021 11:58
PIT. Ulgi dla młodych. Rozliczenie 2020 roku
fot. Piotr Molecki/East News

Z obowiązku składania deklaracji PIT zwolnione są osoby do 26. roku życia. Są jednak wyjątki. Dotyczą one podatników, którzy w 2020 roku osiągnęli przychody, przekraczające limit ulgi dla młodych, a także w przypadku, gdy ktoś zarabiał w inny sposób niż etat lub zlecenie.

Zerowy PIT dla młodych to ulga, która zwalnia z podatku osoby przed 26. rokiem życia. Decyduje dokładna data urodzenia. Wypłaty otrzymane do dnia urodzin włącznie są zwolnione z konieczności składania rozliczenia.

Zwolnienie z deklaracji dotyczy sytuacji, w których osiągnięty przychód ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych, a także umów zleceń, nie przekroczy kwoty 85 528 tys. zł w skali roku. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że z ulgi korzysta ok. 2 mln podatników.

Deklaracja PIT a ulga dla młodych

Zeznanie roczne PIT nie obowiązuje osób do 26. roku życia, które w 2020 roku osiągnęły tylko przychody objęte ulgą dla młodych. Jak to sprawdzić? Można zalogować się do usługi Twój e-PIT i sprawdzić komunikat czy jesteśmy zwolnieni z podatku. Co dokładnie obejmuje ulga? Dotyczy ona wynagrodzenia zasadniczego, za nadgodziny, dodatki, nagrody, ekwiwalent za niewykorzystany urlop oraz świadczenia na rzecz pracownika (tylko te nieodpłatne lub płatne częściowo).

Komu nie przysługuje ulga? Nie mogą z niej skorzystać m.in. podatnicy, którzy w 2020 roku rozliczyli się ze zleceniodawcą w ramach umowy o dzieło, odnotowali przychód z tytułu najmu, prowadzenia działalności gospodarczej, praw autorskich lub zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Z takiego przychodu odlicza się podatek, więc należy go rozliczyć, ponieważ nie jest objęty ulgą.

Analogiczna sytuacja jest w przypadku praktyk absolwenckich i staży uczniowskich. Ulga została wprowadzona dopiero od 1 stycznia 2021 roku, dlatego zeszłoroczni studenci i uczniowie, którzy zdobywali doświadczenie zawodowe w takiej formie, muszą złożyć rozliczenie.

Osoby, które przekroczyły limit przychodów 85 528 zł w 2020 roku będą musiały zapłacić podatek jedynie od nadwyżki tej kwoty.

RadioZET.pl/DGP