Zamknij

PIT. Rząd wprowadza zerowy podatek dla wybranej grupy

23.09.2021 08:38
 PIT. Rząd wprowadza zerowy podatek dla wybranej grupy
fot. Marek BAZAK/East News

Rządzący w szczególny sposób chcą odciążyć finansowo jedną z grup społecznych. Podatku PIT nie będą musiały płacić tzw. duże rodziny. Sprawdzamy, kogo dotyczy nowe prawo.

PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych. Dokument przygotowywany jest okresowo i jest podstawą zapłaty podatku w określonej wysokości. Rządzący pracują nad rozwiązaniem, które sprawi, że rodzice co najmniej czwórki dzieci nie zapłacą podatku.

W jakiej sytuacji będzie to możliwe? Dojdzie do tego, gdy wspólne dochody rodziców nie przekroczą 170 tys. zł rocznie. "Dziennik Gazeta Prawna"informuje, że jest to najbardziej prawdopodobny wariant kolejnej poprawki klubu PiS do Polskiego Ładu.

PIT. Rząd wprowadza zerowy podatek dla wybranej grupy

Już w czerwcu 2021 roku pisaliśmy, że dzięki wprowadzeniu zwolnienia z podatku dochodowego rodziny wielodzietne nie musiałyby oddawać fiskusowi średnio 4100 zł. Beneficjentami miałoby zostać około 60 000 rodzin, spośród których w 50 000 jest czwórka dzieci, a w 10 000 piątka lub więcej. Koszt ulgi wynosiłby więc około 250 mln zł rocznie.

Z informacji DGP wynika, że poprawka, która ma być gestem pod adresem dużych familii jest już przesądzona.

Mieliśmy nieco inne propozycje wyjściowe, ale stanęło na zerowym PIT dla rodzin 4 plus. To dobre rozwiązanie, teraz trwają rozmowy na temat szczegółów. Ostatnie słowo należy do premiera Mateusza Morawieckiego

Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS

Gazeta podkreśla, że o ulgę dla dużych rodzin zabiegali też przedstawiciele Partii Republikańskiej Adama Bielana, która stopniowo wchodzi w rolę nowego koalicjanta PiS.

- Prowadziliśmy negocjacje w tej sprawie z Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Rodziny. Kierunkowa decyzja jest taka, że chcemy skorzystać z dobrych doświadczeń zerowego PIT dla młodych i wprowadzić zerowy PIT dla rodzin 4 plus – powiedział"DGP" poseł Kamil Bortniczuk.

RadioZET.pl/PAP/DGP