Zamknij

Nowe zwolnienie z podatku PIT dla rodzin. Rząd stawia warunek

27.10.2021 16:01
PIT. Nowe zwolnienie z podatku dla rodzin. Jest warunek
fot. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/East News

Na zwolnienie z podatku dla rodziców załapie się tylko część opiekunów. Z informacji, które podaje „Rzeczpospolita” wynika, że na ulgowe traktowanie mogą liczyć tylko ci rodzice czworga dzieci, którzy są zatrudnieni na etacie, zleceniu lub prowadzą działalność gospodarczą.

Polski Ład to od kilku miesięcy jeden z najszerzej omawianych rządowych pomysłów. Przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy zapewniają, że większość społeczeństwa ma zyskać na nowych przepisach, a przedsiębiorcy wyliczają, że nie będą one korzystne i „zachęcają do cwaniakowania”. 

Teraz podniesiony został temat familii z kilkorgiem dzieci. Początkowo pojawiły się informacje, że rodziny 4+ będą mogły liczyć na zerowy PIT. „Rzeczpospolita” pisze, że jednak może być inaczej. Gazeta informuje, że „rodzice, którzy liczą na to, że w przyszłym roku nie będą musieli nic płacić fiskusowi, mogą się mocno rozczarować".

Zerowy PIT dla rodzin 4+. Kto będzie zwolniony z podatku?

Nad zapisami Polskiego Ładu pracuje obecnie Senat. Zgodnie z wytycznymi, nową ulgę podatkową otrzymają jedynie ci rodzice, którzy zarabiają w ramach zatrudnienia na etacie, umowie zleceniu lub są samozatrudnieni. To nie koniec nowości. Rząd wprowadzi też limit zwolnienia do kwoty 85,5 tys. zł rocznie.

Z nowej ulgi nie skorzystają m.in. zarabiający na wynajmie, umowach o dzieło, prawach autorskich, kontraktach menedżerskich czy członkowie zarządu z powołania. Ulgi nie dostaną też osoby mające tylko zyski ze sprzedaży akcji, mieszkań czy żyjący z dywidend

Marek Gadacz, doradca podatkowy z Andersen Tax & Legal

Zgodnie z informacjami podanymi na rządowej stronie podatki.gov.pl, Zerowy PIT dla rodzin 4+ to rozwiązanie dla wszystkich rodziców, którzy wychowują co najmniej czworo dzieci i nie mają dochodu przekraczającego 85 528 zł. Przy wyższych zarobkach podatek będzie płacony dopiero od nadwyżki ponad tę kwotę.

Z kolei rodzice, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), dzięki reformie Polskiego Ładu też będą korzystać z 30 tys. zł kwoty wolnej. Oznacza to że rodzic, który rozlicza się na zasadach ogólnych, nie będzie płacić PIT przy dochodzie do 115 528 zł. Przy wspólnym rozliczeniu małżonków kwota bez PIT wynosić będzie 231 056 zł.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita