Zamknij

Kiedy zwrot podatku? Oto najszybsze urzędy skarbowe w Polsce

20.02.2020 10:50
PIT. Kiedy zwrot podatku? Oto najszybsze urzędy skarbowe w Polsce
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/east news

Co do zasady, skarbówka ma nawet 3 miesiące na zwrócenie podatnikom nadpłaconego podatku. W praktyce jednak, pieniądze szybciej trafiają na konto.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Podatnicy mają czas do końca kwietnia na rozliczenia ze skarbówką. Jeśli z zeznania wynikać będzie, że płatnik wpłacił za pracownika zaliczki na PIT w wysokości wyższej niż kwota podatku, skarbówka przeleje nam pieniądze.

 Jeśli deklaracja zostanie wysłana pocztą lub złożona w urzędzie w formie papierowej, fiskus przeleje nadpłatę w terminie do trzech miesięcy od chwili złożenia zeznania. W przypadku rozliczeń przez internet, urząd dokona zwrotu w ciągu 45 dni od dnia przesłania deklaracji.

Zobacz także

E-file wskazuje, że to ta właśnie forma przesyłania PIT-ów zyskuje na popularności. Według danych Ministerstwa Finansów w 2015 roku złożono ponad 7 milionów PIT-ów elektronicznych, w 2016 blisko 8 mln 400 tys., w 2017 roku aż 11 mln, natomiast za 2018 rok – 16 milionów. Według e-file, średni czas wypełnienia, drukowania lub przesyłania e-pita skrócił się do 7 min i 33 sekund, ale zdarzają się wybitnie szybcy podatnicy, którzy potrafili zrobić to w czasie zdecydowanie krótszym.

Ile w rzeczywistości czekamy na zwrot podatku?

Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez producenta programu e-pity, podatnicy rozliczający się w zeszłym roku online mogli znaleźć nadpłatę na swoich kontach znacznie szybciej. Podatnicy czekali na pieniądze nie 45 dni, a 14.

Zobacz także

Na podium pod względem szybkości zwrotu podatku z PIT za rok 2018 uplasowało się aż pięć urzędów skarbowych.

Firma e-file, przeprowadziła sondaż wśród 60 143 podatników składających e-deklaracje PIT 37, PIT 36, PIT 38 i PIT 39 w 2018 roku. Wyniki badania wyraźnie pokazują, że warto pospieszyć się z rozliczeniem, jeżeli zależy nam na stosunkowo szybkim uzyskaniu zwrotu.

Im dłużej zwlekamy ze złożeniem deklaracji, tym bardziej przeciętny czas oczekiwania  na zwrot rośnie. W lutym wynosił średnio 26 dni, w marcu 36 dni, dni, a spóźnialscy, którzy złożyli rozliczenie w kwietniu, czekali nawet 42 dni! 

– wylicza Artur Kaczmarek, ekspert firmy e-file

Najkrócej, bo średnio 22 dni, czekamy na zwrot podatku w przypadku formularzy PIT-37 i PIT-38. O jeden dzień dłużej czekano na zwrot ze zbywania nieruchomości czy działalności gospodarczej (rozliczany odpowiednio na formularzach PIT-39 i PIT-36).

Zobacz także

Firma wskazała też, które urzędy skarbowe najszybciej zwracają podatnikom pieniądze. Najkrócej na swój zwrot nadpłaconego podatku w 2019 roku czekali podatnicy z województwa opolskiego i świętokrzyskiego ex equo 29 dni. Po drugiej stronie barykady są urzędy skarbowe na Mazowszu, to na pieniądze czeka się średnio 34 dni.

W zestawieniu najszybszych urzędów skarbowych w Polsce, po raz kolejny wyróżniła się skarbówka z Grodziska Wielkopolskiego, która potrzebuje dwóch tygodni na realizację zwrotu. Na kolejnych miejscach jest fiskus w podkarpackim Skrzyżowie i dolnośląskim Dzierżoniowie.

Zobacz także

W kategorii dużych miast pierwsze miejsce zajmuje Poznań z wynikiem 18 dni na zwrot podatku. Na kolejnych miejscach jest Kraków i Szczecin, gdzie czas realizacji przelewu to 20 dni.

UWAGA!

Twój 1 procent może wiele zmienić! Wypełniając w zeznaniu podatkowym te kilka pól więcej pomagasz! Wystarczy, że wpiszesz KRS Fundacji Radia Zet 0000127204

RadioZET.pl/e-file.pl