Oceń
Podatnicy już w 15 lutego będą mogli zalogować się do systemu Twój e-PIT i rozliczyć się ze skarbówką. W tym roku, usługa ta umożliwi rozliczenie np. ulgi na dzieci.
Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin
Twój e-PIT to jeden ze sposobów rozliczenia podatku. Program wystartował rok temu i dotyczył wówczas deklaracji PIT-37 i PIT-38.
Resort finansów informuje w komunikacie, że w 2019 roku podatnicy złożyli rekordowe 16 mln elektronicznych PIT-ów za 2018 rok. Za pośrednictwem usługi Twój e-PIT podatnicy złożyli 7 mln formularzy PIT-37 i PIT-38. Wliczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi w pierwszym roku działania skorzystało aż 8,8 miliona osób.
„Resort finansów cały czas pracuje nad rozwojem usługi Twój e-PIT, bardzo dobrze przyjętej przez Polaków rok temu. Dlatego zgodnie z zasadą upraszczania systemu podatkowego i samych rozliczeń podatkowych, w 2020 r., przy rozliczeniu rocznego podatku za 2019 r., na podatników czeka wiele pozytywnych zmian w usłudze. Chodzi m.in. o możliwość złożenia elektronicznego PIT-28 lub PIT-36, obok znanych już z ubiegłego roku formularzy PIT-37 i PIT-38” - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński cytowany w komunikacie.
Twój e-PIT. Co się zmieni w rozliczeniu za 2019 rok?
Więcej deklaracji, ale przedsiębiorcy jeszcze poczekają
Twój e-PIT zostanie rozszerzony o obsługę kolejnych druków. Poza PIT-37 i PIT-38, za pośrednictwem tej usługi można będzie złożyć również PIT-28 i PIT-36.
- Dla kogo PIT-28? Zeznania dotyczą osób, które rozliczają np. przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.
- Dla kogo PIT-36 w programie Twój e-PIT? Zeznania PIT-36 będą udostępnione dla osób, które m.in. rozliczają przychody z najmu, z emerytur i rent z zagranicy.
Co ważne, PIT-36 i PIT-28 nie będą zawierać informacji dot. działalności gospodarczej. Dlaczego? Pierwotnie przedsiębiorcy mieli mieć możliwość skorzystania z tej usługi już w tego roku. Ubiegłoroczne zmiany w prawie utrudniły jednak dostosowanie usługi do formularzy przedsiębiorców a do Sejmu trafiła ustawa odraczająca termin wejścia w życie zmian. Ustawa została podpisana przez prezydenta, a przedsiębiorcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość
W deklaracjach udostępnionych przez Twój e-PIT podatnicy znajdą dane z ubiegłorocznych zeznań uzupełnione o informacje o dochodach z 2019 roku.
Ulgi w Twój e-PIT
W tegorocznym rozliczeniu ze skarbówką możliwe będzie skorzystanie z ulgi na dziecko i ulgi dla młodych w PIT.
„Nowością w usłudze Twój e-PIT w tym roku będzie automatyczne uwzględnianie ulgi dla dzieci powyżej 18. roku życia (jeżeli dziecko studiuje lub jest doktorantem) i dla dzieci urodzonych w 2019 roku”– pisze resort finansów.
Automatycznie wygenerowana deklaracja będzie tez uwzględniała ulgę dla pracowników do 26.roku życia. Taki pracownik w formularzu znajdzie informacje o wypłaconych lub pobranych przez pracownika zaliczkach na PIT.
Co więcej, podatnicy w usłudze znajdą informację o stanie zwrotu nadpłaty przez urząd skarbowy.
Jak złożyć PIT? Jak działa Twój e-PIT?
Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Zeznanie, uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową, jest udostępniane w wersji elektronicznej na stronie portalu podatkowego. Żeby zobaczyć swoje zeznanie podatkowe, należy podać NIP, PESEL i kwotę przychodu za ubiegły rok. Podatnik może poprawić zeznanie, odrzucić i rozliczyć się na własną rękę lub zaakceptować. Jeśli nie zrobi nic – fiskus z automatu uzna przygotowane przez urzędników zeznanie na zatwierdzone. Można dzięki temu uniknąć kary związanej ze zlekceważeniem obowiązków podatkowych.
PIT należy rozliczyć do 30 kwietnia 2020 roku.
Oprócz rozliczenia rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT podatnicy – jak co roku – mogą skorzystać również z systemu e-Deklaracje i papierowych formularzy PIT, które są dostępne w każdym urzędzie skarbowym.
RadioZET.pl
Oceń artykuł
