Zamknij

Co Polacy wiedzą o rozliczeniu PIT?

18.02.2020 11:58
PIT. Gdzie rozliczyć? Gdzie trafiają podatki. Co Polacy wiedzą o PIT
fot. Shutterstock/Robson90 (ilustracyjne)

Gdzie rozliczyć PIT? Gdzie trafiają nasze podatki? Wiedza podatkowa Polaków pozostawia wiele do życzenia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Co Polacy wiedzą o wpływie podatków na finanse gminy? Badanie przeprowadzone przez Kantar na zlecenie platformy Nacoidamojepieniadze.pl

Pytania o rozliczenia PIT zadano 400 pełnoletnim osobom. Efekt? Świadomość podatkowa Polaków jest na nie najwyższym poziomie.

Zobacz także

Gdzie rozliczyć PIT?

4 procent pytanych nie wie, gdzie rozliczyć podatek. Zdaniem większości, czyli 33 procent, PIT rozliczyć trzeba tam, gdzie jest się zameldowanym. 28 procent twierdzi, że można wybrać miejsce zamieszkania lub zameldowania. 22 procent mówi, że deklaracje składa się tam, gdzie mieszkało się najdłużej w roku, za który rozliczany jest podatek.

Jedynie 13 procent wskazało poprawną odpowiedź. PIT należy rozliczyć tam, gdzie mieszkało się 31 grudnia roku, za który rozliczany jest podatek

Zobacz także

Respondenci pytani byli także, gdzie rozliczyli się w ubiegłym roku. 2 procent osób nie wie, do którego urzędu przesłało PIT. Niemal co drugi podatnik rozliczył PIT za 2018 rok w miejscu zameldowania. 28 procent wskazało, że zeznanie podatkowe złożyli tam, gdzie mieszkali najdłużej w 2018 roku. Tylko jedna piąta rozliczyła się zgodnie z obowiązującymi zasadami. 20 procent osób wybrało odpowiedź mówiącą, że podatek PIT rozliczyli tam, gdzie mieszkali 31 grudnia.

Niewiedza nie jest jednak przeszkodą dla większości ankietowanych, którzy mieszkają w miejscu zameldowania. Mowa o 80 procentach ankietowanych. Pozostałe 20 procent badanych mieszka poza miejscem zameldowania. Większość z nich to ludzie młodsi – odpowiednio 32 procent i 34 procent osób w wieku 15-24 lat i 25-34 lata mieszka poza miejscem zamieszkania.

Zobacz także

Polacy mają też problem z odpowiedzią na pytanie o procent podatku przekazywany samorządom. 4 procent podatników jest zdania, że całość środków z PIT trafia do budżetu gminy.13 procent mówi o „większości” środków, zaś 19 procent twierdzi, że ponad połowa wpływów z PIT trafia do lokalnej kasy.

Najczęściej jednak padała prawidłowa odpowiedź. 40 procent pytanych jest zdania, że niecała połowa środków z podatku PIT trafia do budżetu gminy.

Zobacz także

20 procent Polaków nie potrafiło udzielić odpowiedzi na to pytanie. Zaś zdaniem 5 procent, wpływy z PIT nie wspierają samorządów.

RadioZET.pl/nacoidamojepieniadze.pl