Zamknij

Zmiany w PIT. 1 procent do podziału na kilka organizacji

06.05.2020 07:58
PIT. 1 procent podatku do podziału na kilka organizacji w 2021 roku
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Resort finansów chce, aby w przyszłorocznym rozliczeniu można było przekazać 1 procent podatku więcej niż jednej organizacji dobroczynnej. W ministerstwie już trwają prace pod projektem.

1 procent podatku przekazywany wybranej organizacji pożytku publicznego można będzie podzielić na kilka fundacji czy stowarzyszeń.

Taką zmianę w przyszłorocznym rozliczeniu PIT zaproponował w Sejmie wiceminister finansów Jan Sarnowski.

1 procent podatku podzielony na kilka organizacji

- W Ministerstwie Finansów trwają prace nad wprowadzeniem możliwości podziału 1 proc. podatku na kilka organizacji pożytku publicznego - poinformował we wtorek w Sejmie wiceminister finansów Jan Sarnowski. Dodał, że ma nadzieję, iż będzie to możliwe już w przyszłym roku.

Zobacz także

Prawem podatnika – samozatrudnionego, pracownika, emeryta czy rencisty – jest wskazanie w formularzu podatkowym celu, na który przekazany zostanie 1 procent podatku. Jeśli nie uzupełnimy tego pola – 100 procent odprowadzanego podatku zasili budżet państwa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami można wskazać jedną organizację, na rzecz której trafią pieniądze z 1 proc . PIT. To może się jednak zmienić.

Prace w tym zakresie toczą się już w Ministerstwie Finansów. Prowadzimy badania dotyczące europejskiego i światowego benchmarku innych krajów, na ile organizacji jest otwarta możliwość podziału tego 1 procenta, czy wprowadzone zostały w różnych krajach pewne progi dotyczące minimum przekazywanego 1 procenta, który mógłby podlegać podzieleniu 

- mówił Sarnowski

Wiceminister wyraził nadzieję, że prace nad takim projektem zakończą się szybko, by nowe rozwiązania wprowadzić już w 2021 roku.

Zobacz także

Jak przekazać 1 procent podatku na OPP?

Bez względu na to, czy podatnicy rozliczają się z fiskusem za pośrednictwem programu Twój e-PIT, samodzielnie w sposób elektroniczny, czy tradycyjnie – w urzędzie, mają możliwość przekazania 1 procenta podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. 

W formularzu podatnik może wskazać fundację, której chce przekazać 1 procent podatku. Musi to być podmiot, który widnieje na liście zarejestrowanych organizacji pożytku publicznego. Taki wykaz prowadzi Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Podatnik może też wskazać konkretny cel, na który przekaże część podatku. Jest to pozycja „cel szczegółowy” w formularzu podatkowym.

Jeśli podatnik korzysta z usługi Twój e-PIT, dane z ubiegłorocznego rozliczenia automatycznie znajdzie we wstępnie wypełnionej deklaracji. W każdej chwili może jednak zmienić beneficjenta wybierając opcję „zmieniam organizację”. Wówczas może wpisać numer KRS wybranej organizacji. Może także dodać lub zmienić cel szczegółowy, na który przekazany zostanie 1 procent.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jeśli podatnik po raz pierwszy loguje się do platformy Twój e-PIT powinien wybrać z listy numer KRS danej organizacji dobroczynnej, wskazać ewentualny cel szczegółowy i zatwierdzić zgodę na przekazanie 1 proc. z PIT.

WAŻNE

Twój 1 procent może wiele zmienić! Wypełniając w zeznaniu podatkowym te kilka pól więcej pomagasz! Wystarczy, że wpiszesz KRS Fundacji Radia Zet 0000127204

RadioZET.pl/PAP