Zamknij

PIT zero. Związkowcy ostrzegają przed niższymi wynagrodzeniami

28.08.2019 13:16
PIT zero dla młodych 2019. Związkowcy ostrzegają przed niższymi pensjami i zwolnieniami
fot. fizkes/Shutterstock (ilustracyjne)

Związkowcy z NSZZ „Solidarność” alarmują, że młodzi objęci zerowym PIT-em mogą otrzymać mniejsze pensje. Co więcej, po ukończeniu 26. roku życia i utracie ulgi podatkowej mogą częściej nawet stracić pracę.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

PIT zero dla młodych obowiązuje do 1 sierpnia. Według resortu finansów z ulgi ma skorzystać nawet dwa miliony młodych pracowników.

Pracownicy poniżej 26. roku życia, zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub zlecenie, nie muszą od sierpnia tego roku odprowadzać podatku dochodowego. Warunkiem jest utrzymanie przychodów rocznych na poziomie poniżej 85 528 zł.

Zobacz także

Młodzi pracownicy stracą pracę?

Jak podał portal Prawo.pl, związkowcy alarmują o wadach wprowadzonego przez rząd PiS zwolnienia podatkowego dla młodych.

Według wyliczeń resortu finansów młody pracownik z płacą minimalną w wysokości 2250 zł brutto (tyle wynosi w 2019 roku) na zerowym PIT oszczędzi 133 zł miesięcznie. W skali roku zyska 1592 zł w całym roku.

Z kolei w przypadku przeciętnego wynagrodzenia w tym roku — na poziomie 4,7 tys. zł — oszczędność będzie wynosiła 287 zł miesięcznie i 4,2 tys. zł w skali roku.

– Kwoty, które zyskają, nie będą zbyt wysokie. W dodatku absolwenci uczelni wchodzą na rynek pracy w wieku 24 czy 25 lat i bardzo krótko będą korzystać z zerowego PIT. Te osoby zazwyczaj zaczynają pracę zawodową od najniższych stawek, a gdy ich zarobki wzrosną, zwolnienie z podatku już im nie będzie przysługiwało – wskazała Ksenii Ulanowicz-Sienkiel z Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność”, cytowana przez portal Prawo.pl.

Co więcej, alarmuje, że część przedsiębiorców może obniżyć pensje młodym pracownikom.

Zobacz także

Pracodawcy, którzy tego nie zrobią, będą z kolei musieli jakoś wytłumaczyć swoim starszym pracownikom, dlaczego chłopak zaraz po szkole dostaje więcej pieniędzy niż oni. Jak to zrobią? Nie mam pojęcia.

Ksenia Ulanowicz-Sienkiel, NSZZ "Solidarność"

Działaczka „Solidarności” nie wyklucza również masowych zwolnień pracowników, którzy przekroczą 26. rok życia.

– Pracodawca z okazji urodzin podwyższy mu wynagrodzenie o 20 proc.? Raczej mało prawdopodobne. A może go zwolni i zatrudni kogoś młodszego? To niestety bardziej realny scenariusz – dodała.

Zobacz także

Będą podwyżki dla starszych pracowników?

Obaw związkowców nie podzielał Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan. 

– Nie wydaję mi się, żeby pracodawcy ograniczali wynagrodzenia młodym pracownikom. Trudno się tego spodziewać – skomentował w rozmowie z Prawo.pl.

Jednocześnie Lisicki nie wykluczył wzrostu podwyżek dla pracowników powyżej 26. roku życia.

– Wyzwaniem dla pracodawców będzie to, że na przykład 25-latek uzyska takie samo wynagrodzenie na rękę jak starsi pracownicy, z większym doświadczeniem. Dodatek stażowy może być równy temu, co uzyskuje młody pracownik – zaznaczył.

Zobacz także

RadioZET.pl/Prawo.pl