Zamknij

Marynarze zwolnieni z płacenia podatku PIT. Rząd przyjął projekt ustawy

26.06.2019 15:33
PIT zero dla marynarzy. Rząd przyjął projekt ustawy. Podatki
fot. Marek Szandurski/East News (ilustracyjne)

Nie tylko młodzi zostaną zwolnieni z płacenia podatku dochodowego. Rząd przyjął projekt ustawy, dzięki której marynarze nie zapłacą podatku PIT. Ma to być jeden z kroków do zachęcenia armatorów do pływania pod polską banderą.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

– Zwalniamy z podatku dochodowego marynarzy, którzy przepracowali pół roku na morzu – powiedział Grzegorz Witkowski, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Jak dodał, projekt noweli stanowi drugi z trzech kroków, które mają zachęcić do przerejestrowania statków z tzw. tanich bander pod polską banderę.

Zobacz także

Marynarze bez PIT-ów

Pierwszym — jak wyjaśnił — była ustawa o podatku tonażowym.

– To była ustawa dedykowana armatorom. Dzisiaj wykonaliśmy drugi krok, czyli dedykujemy tę ustawę o podatku dochodowym dla marynarzy. Trzecim krokiem będzie ustawa, nad którą pracuje Kancelaria Prezydenta, o ZUS dla marynarzy, tak, aby on był konkurencyjny i aby oni mogli przejść pod polską banderę – powiedział.

Jak podało CIR, europejscy armatorzy masowo korzystają z usług oferowanych przez kraje z tanimi banderami.

Flota handlowa większości polskich armatorów także pływa pod obcymi banderami, co ma związek przede wszystkim z kosztami pracowniczymi, czyli podatkiem od dochodów i ubezpieczeniem w ZUS.

Marynarze zatrudnieni na statkach zarejestrowanych w rejestrze statków Wspólnoty Bahamów, który jest jednym z najpopularniejszych rejestrów wśród polskich armatorów, zwolnieni są w całości z podatku dochodowego.

Zgodnie z danymi Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) listę dziesięciu największych rejestrów statków pod względem zarejestrowanego tonażu na świecie otwiera Panama.

Zobacz także

PIT zero również dla młodych

W następnej kolejności są: Liberia, Wyspy Marshalla, Singapur, Malta, Wspólnota Bahamów, Zjednoczone Królestwo, Chiny, Grecja i Japonia.

Polska – ze względu na niekorzystny system podatkowy i ubezpieczeń społecznych – w tym zestawieniu znajduje się na 109. miejscu. Większy tonaż mają nawet państwa bez dostępu do morza takie jak Mongolia, Szwajcaria czy Luksemburg.

W rezultacie państwa mające najwięcej statków zarejestrowanych w swoich rejestrach stosują liczne zachęty podatkowe dla armatorów. Aktywna polityka podatkowa tych państw doprowadziła do wyrejestrowania statków z rejestrów narodowych państw UE.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął również projekt ustawy o zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych osób do 26. roku życia.

Z nowej ulgi będą mogli skorzystać młodzi zatrudnieni na umowę o prace lub zlecenia, których dochody za ubiegły rok podatkowy nie przekroczyły progu 85 528 zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP