Zamknij

Twój e-PIT rusza 15 lutego. Jak z niego skorzystać

12.02.2021 16:19
twój e-pit od 15 lutego
fot. Kamil Krukiewicz/REPORTER/east news

Od 15 lutego rusza Twój e-PIT, czyli usługa pomagająca rozliczyć się ze skarbówką. Wyjaśniamy, jak złożyć deklarację za 2020 rok.

Twój e-PIT to znana już podatnikom usługa. Skarbówka, na podstawie danych uzyskanych od płatników i ubiegłorocznych deklaracji, przygotowuje automatycznie wypełnione zeznanie za podatnika.

Od 15 lutego ci, którzy rozliczają np. PIT 37, będą mogli sprawdzić i zaakceptować gotową deklarację. Im szybciej to zrobią, tym szybciej dostaną zwrot podatku.

PIT za 2020 rok. Terminy

Twój e-PIT to automatycznie wypełnione zeznania PIT 37, PIT 38 oraz PIT 28 i PIT 36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Do 30 kwietnia 2021 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie posiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Wyjątek stanowi PIT-28. Zeznanie to należy złożyć do 1 marca. Taka deklaracja, podobnie jak PIT-36 nie zostanie wysłana automatycznie. Należy zalogować się do usługi Twój e-PIT i zaakceptować deklarację.

Twój e-PIT. Jak się zalogować?

Resort finansów przekazał w komunikacie, że w tym roku dostęp do Twojego e-PITa będzie możliwy tylko przez e-Urząd Skarbowy. Serwis z usługami fiskusa działa od dwóch tygodni, o czym podczas konferencji prasowej mówił szef resortu finansów Tadeusz Kościński.

- To rozwinięcie idei Twojego e-PITa; wygodnych, bezpiecznych i łatwo dostępnych usług ułatwiających życie naszym klientom. e-Urząd Skarbowy to wiele e-usług, które będziemy sukcesywnie oddawać w ręce podatników. Nasi klienci mogą już korzystać z sześciu funkcjonalności internetowego urzędu skarbowego, w tym z usługi Twój e-PIT. To jest bardzo ważna zmiana, ponieważ w tym roku dostęp do Twojego e-PITa będzie możliwy tylko i wyłącznie z poziomu e-Urzędu Skarbowego - poinformował minister.

Do e-urzędu można zalogować się z wykorzystaniem profilu zaufanego, bankowości elektronicznej, a także podając nr PESEL lub NIP i dane podatkowe z dokumentów PIT.

Kiedy zwrot podatku?

Podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie np. tym poprzez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w terminie 45 dni. Jeśli podatnik nie zaakceptuje przed 30 kwietnia swojego zeznania, skarbówka automatycznie uzna deklarację za przesłaną. Wówczas pieniądze trafią na konto podatnika najpóźniej w połowie czerwca.

RadioZET.pl/PAP