Zamknij

PIT. Niższy podatek dla tych, którzy oddali krew

19.02.2021 13:19
Ulga w PIT dla krwiodawców
fot. Marek BAZAK/East News

Ozdrowieńcy, którzy mają za sobą COVID-19 i oddali osocze, a także ci, którzy regularnie oddają krew, mogą zyskać na rocznym rozliczeniu ze skarbówką. Wyjaśniamy, jak odliczyć w PIT darowiznę krwi.

PIT można rozliczać od 15 lutego. Zanim prześlemy skarbówce deklarację, warto uzupełnić je o przysługujące nam ulgi.

Ci, którzy oddali krew lub osocze, mogą odliczyć jej odgórnie wyliczoną równowartość od zarobków, a tym samym, zapłacić mniejszy podatek.

Ulga dla krwiodawców w PIT za 2020 rok

Darowizny na krwiodawstwo pozwalają zmniejszyć podstawę opodatkowania, a tym samym zagwarantują podatnikowi większy zwrot podatku na konto. Jak to działa?

2020 rok przyniósł większe niż zwykle zapotrzebowanie na krew ze względu na pandemię koronawirusa. Osocze ozdrowieńców pozwala uratować zdrowie i życie pacjentów, u których przebieg choroby jest ciężki. W dobie pandemii koronawirusa każdy litr krwi jest na wagę złota.

Ci, którzy w 2020 roku zdecydowali się pomóc i oddali krew lub osocze mogą liczyć na ulgę w PIT. Należy pamiętać, że taka ulga kwalifikuje się jako darowizna.

Odliczeniu od dochodu lub przychodu podlegają darowizny przekazane na cele krwiodawstwa, które są realizowane przez honorowych dawców krwi. Jak wyliczyć taką ulgę? Zakłada się, że ulga ta przysługuje w wysokości iloczynu kwoty rekompensaty i litrów oddanej krwi lub jej składników. Zarówno za oddanie krwi jak i jej składników (np. właśnie osocza) przysługuje ta sama stawka rekompensaty w wysokości 130 zł za 1 litr.

Co ważne, wysokość darowizny, czyli ilość oddanej krwi, należy udokumentować zaświadczeniem od jednostki organizacyjnej, która realizuje zadania w zakresie pobierania krwi.

Tak jak w przypadku odliczenia wszystkich darowizn, należy pamiętać, że wysokość ulgi nie może przekroczyć 6 proc. dochodu.

RadioZET.pl/gov.pl