Zamknij

PIT za 2020 rok. Kiedy zwrot podatku?

03.03.2021 21:05
PIT. Kiedy zwrot podatku
fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER/East News

Ci, którzy jako pierwsi złożyli deklaracje podatkowe, mogą liczyć na zwrot podatku jeszcze przed Wielkanocą. Jakie są terminy i zasady? Tłumaczymy.

PIT-y można przesyłać skarbówce od 15 lutego do końca kwietnia 2021 roku. Warto jednak nie zwlekać do maja i rozliczyć się szybciej chociażby ze względu na szybszy, ewentualny zwrot podatku.

Co do zasady, fiskus zwraca podatnikom rozliczającym się elektronicznie nadpłacony podatek w terminie 45 dni. Niektórzy mogą jednak liczyć na zwrot po 30 dniach od złożenia deklaracji.

Zwrot podatku w 2021 roku. Zasady, terminy

Podatnicy, którzy złożyli PIT pierwszego dnia, czyli 15 lutego, przelew od skarbówki mogą dostać już 1 kwietnia. W przypadku zeznań złożonych w formie elektronicznej – nadpłata podlega zwrotowi w terminie 45 dni od dnia złożenia zeznania. Mowa tutaj o usłudze Twój e-PIT, czy przesłaniu e-deklaracji.

Alternatywą jest pofatygowanie się do urzędu skarbowego i uzupełnienie papierowej deklaracji. PIT złożony w tradycyjnej formie wiąże się z nieco dłuższym oczekiwaniem na zwrot podatku. Fiskus na wypłatę będzie miał wówczas nawet 3 miesiące od dnia złożenia zeznania.

W najlepszej sytuacji pod względem czasu oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku są posiadacze Karty Dużej Rodziny. Ci podatnicy otrzymają przelew w 30 dni od dnia wpływu zeznania do urzędu skarbowego.

Zwrot podatku a niedopłata

Zwrot podatku jest konsekwencją wpłacenia przez płatnika np. pracodawcę zaliczek na PIT w wysokości większej, niż faktyczna kwota podatku do zapłaty. Podatek można zmniejszyć wykorzystując ulgi, czyli odliczenia od dochodu lub samego podatku. Preferencje podatkowe pozwalają zmniejszyć podatek, a tym samym zapewnić hojniejszy przelew od skarbówki.

Z deklaracji podatkowej może wynikać takie niedopłata. Dzieje się tak w przypadku, gdy płatnik odprowadzał podatek w wysokości 17 proc. a jego roczne dochody przekroczyły pierwszy próg podatkowy (85,5 tys. zł). Każda nadwyżka od tej kwoty podlega opodatkowaniu 32 proc. stawką.

Różnicę między opłaconym podatkiem a należnym należy wpłacić na mikrorachunek podatkowy. Każdy podatnik ma swój stały numer takiego rachunku, w usłudze Twój e-PIT zostanie on automatycznie udostępniony.

Aby wygenerować taki rachunek, należy w zakładce mikrorachunek na www.podatki.gov.pl wpisać numer PESEL lub NIP. Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania wniosków do urzędu skarbowego. Numer mikrorachunku zawsze będzie taki sam. Nie zmieni się nawet po zmianie miejsca zamieszkania, urzędu skarbowego czy nazwiska.

RadioZET.pl