Zamknij

Ostatni dzień na PIT. Jak zmniejszyć podatek do zapłaty?

30.04.2021 12:19
Ostatnie chwile na rozliczenie PIT
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Piątek 30 kwietnia jest ostatnim dniem na roczne rozliczenie ze skarbówką. Warto pamiętać o ulgach, dzięki którym zapłacimy mniejszy podatek.

  1. PIT za 2020 rok. Jak złożyć?
  2. Ulgi w PIT. Jak zmniejszyć podatek?
  3. Zwrot podatku i nadpłata

PIT można złożyć tylko do 30 kwietnia. Najszybszym sposobem na przekazanie skarbówce deklaracji jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT lub e-deklaracji.

 Alternatywą dla tych, którzy wolą papierowe druki, jest spacer do urzędu skarbowego. Elektroniczna forma rozliczenia jest jednak korzystniejsza nie tylko ze względu na sytuację epidemiczną, ale chociażby dlatego, że przyśpiesza ona zwrot podatku.

PIT za 2020 rok. Jak złożyć?

PIT można złożyć na wiele sposobów. Można przesłać skarbówce e-deklarację, złożyć papierowy druk w urzędzie lub przesłać formularz pocztą. Do najszybszych sposobów zaliczyć należy skorzystanie z usługi Twój e-PIT, adresowanej (na razie) jedynie do osób fizycznych.

Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Zeznanie, uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową, jest udostępniane w wersji elektronicznej na stronie portalu podatkowego. Żeby zobaczyć swoje zeznanie podatkowe, należy podać NIP, PESEL i kwotę przychodu za ubiegły rok. Podatnik może poprawić zeznanie, odrzucić i rozliczyć się na własną rękę lub zaakceptować. Jeśli nie zrobi nic – fiskus z automatu uzna przygotowane przez urzędników zeznanie na zatwierdzone. Można dzięki temu uniknąć kary związanej ze zlekceważeniem obowiązków podatkowych. Warto jednak zajrzeć do zeznania i uzupełnić go o przysługujące nam ulgi.

Nie każdy może skorzystać jednak z tego udogodnienia. Choć resort finansów obiecał, że z usługi skorzystają także przedsiębiorcy, to na razie jednak usługa dostępna jest tylko dla podatników rozliczających PIT-37 i PIT-38. Co do zasady, możliwe jest też rozliczenie PIT-28, PIT-36, ale tylko w zakresie niedotyczącym prowadzonej działalności.

Ulgi w PIT. Jak zmniejszyć podatek?

Podatnicy mają do wykorzystania ulgi, które zmniejszą bezpośrednio kwotę podatek do zapłaty, lub zmniejszą podstawę opodatkowani (a tym samym podatek).

Jedną z najpopularniejszych preferencji zmniejszających bezpośrednio podatek jest ulga na dzieci. Przykłady? Rodzina z trójką dzieci odliczy od podatku 2224,08 zł na dwójkę dzieci, a na trzecie dziecko dodatkowe 2000,04 zł. Łączna kwota odliczenia wyniesie wówczas 4224,12 zł.

Osoby samotnie wychowujące dzieci także mogą sporo zyskać na rocznym rozliczeniu PIT. Wystarczy tylko zsumować dochody rodzica i dziecka (bez względu na to, czy dziecko zarabiało). Podatek odlicza się w podwójnej wysokości, ale od połowy sumy. Takie rozliczenie pozwoli uniknąć wyższej stawki podatku. Analogiczne zasady obowiązują przy wspólnym rozliczeniu małżonków. Zasada jest prosta: im większa różnica w podatkach, tym korzystniejsze jest wspólne rozliczenie.

Skarbówka zmniejsza także podatek dla honorowych dawców krwi. Darowizny na krwiodawstwo pozwalają zmniejszyć podstawę opodatkowania, a tym samym zagwarantują podatnikowi większy zwrot podatku na konto.  Zakłada się, że ulga ta przysługuje w wysokości iloczynu kwoty rekompensaty i litrów oddanej krwi lub jej składników. Zarówno za oddanie krwi jak i jej składników (np. właśnie osocza) przysługuje ta sama stawka rekompensaty w wysokości 130 zł za 1 litr. To kwota, o którą możemy pomniejszyć podstawę opodatkowania.

Dodatkowo  ulga na internet pozwoli odliczyć od zarobków, podstawy opodatkowania, nawet 760 złotych, przez co podatek do zapłaty będzie niższy lub też skarbówka zwróci nam więcej pieniędzy.

Osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie mogą zaoszczędzić na rocznym rozliczeniu ze skarbówką. Ich wydatki na leki czy rehabilitację także można odliczyć od zarobków i zmniejszyć kwotę podatku do zapłaty. Taką możliwość daje  ulga rehabilitacyjna

Wyjątkowo opłacalnym w tym roku jest odliczenie od podstawy opodatkowania darowizn. W związku z walką z pandemią resort finansów zdecydował o zwiększeniu kwoty ulgi dla darczyńców. Innymi słowy, niektóre darowizny będzie można odliczyć podwójnie. Mowa o darowiznach (gotówkowych lub rzeczowych) na cele związane z przeciwdziałaniem COVID-19.

Ci, którzy w 2020 roku zainwestowali np. w fotowoltaikę, mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki niej koszty materiałów budowlanych i usług związanych z inwestycją termomodernizacyjną mogą, przynajmniej w części, zostać zwrócone w postaci podatku. 

Przy rocznym rozliczeniu PIT warto także pamiętać, że mamy wpływ na to, gdzie trafi 1 proc. naszego podatku. Jeśli nie wskażemy w deklaracji fundacji, stowarzyszenia czy innej organizacji dobroczynnej wskazanej na liście OPP, nasz podatek w całości zasili konto skarbówki.

1 procent PIT

Twój 1 procent może wiele zmienić! Wypełniając w zeznaniu podatkowym te kilka pól więcej pomagasz! Wystarczy, że wpiszesz KRS Fundacji Radia Zet 0000127204

Zwrot podatku i nadpłata

Podatnicy, którzy złożą swoje zeznanie roczne w formie elektronicznej poprzez usługę Twój e-PIT lub system e-Deklaracje mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaty podatku. Urząd ma na to maksymalnie 45 dni. W przypadku zeznań złożonych papierowo termin ten wynosi trzy miesiące.

Jeśli jednak okaże się, że podatnik np. przekroczył drugi próg podatkowy i z jego zeznania podatkowego wyniknie nadpłata, rozliczenia będzie musiał dokonać za pośrednictwem mikrorachunku podatkowego, czyli indywidualnego rachunku podatkowego. Co istotne, służy on tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli na prywatne konto podatnika.

Aby wygenerować taki rachunek, należy znaleźć generator na stronie podatki.gov.pl i wpisać numer PESEL lub NIP. Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania wniosków do urzędu skarbowego.

RadioZET.pl