Zamknij

PIT-11 za 2020 rok. Do kiedy pracodawca musi przesłać deklarację?

19.01.2021 11:33
PIT za 2020 rok - do kiedy? Kiedy pracodawca składa PIT-11
fot. Marek BAZAK/East News

Pracodawcy początkiem roku mają przed sobą kilka ważnych obowiązków podatkowych. O zarobkach swoich pracowników muszą poinformować skarbówkę i samych zatrudnionych.

PIT za 2020 rok muszą każdego roku składać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Zanim zatrudnieni będą mogli rozliczyć się ze skarbówką, to płatnicy muszą przekazać organowi podatkowemu informację o zarobkach w 2020 roku.

Pracodawcy zobowiązani są do przekazania skarbówce informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w minionym roku. Taki sam formularz - PIT -11, muszą dostarczyć pracownikom.

PIT-11 za 2020 rok. Do kiedy?

Rozliczenie PIT za 2020 rok, jak można oczekiwać, przyniesie niższe wpływy do budżetu niż w poprzednich latach. Koronakryzys pociągnął bowiem za sobą falę zwolnień i obniżek pensji, na czym traci także skarbówka. Zanim pracownicy będą mogli rozliczyć się z dochodów z ubiegłego roku, najpierw to pracodawca musi przekazać im informację o zarobkach i zaliczkach pobranych na rzecz podatku dochodowego.

Właściwym formularzem w tym celu jest PIT-11. Taki druk pracodawca powinien sporządzić w dwóch wersjach: jedna ma trafić do skarbówki, druga do pracownika. Urząd skarbowy musi otrzymać taką informację od płatnika do końca stycznia.

Pracownicy zaś powinni otrzymać PIT-11 najpóźniej 1 marca (ostatni dzień lutego 2021 r. przypada w niedzielę, co oznacza, że zgodnie z Ordynacją podatkową za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy).

Pracownicy z kolei, na podstawie deklaracji PIT-11 otrzymanej od pracodawcy, powinni rozliczyć się ze skarbówką do 30 kwietnia. Najbardziej popularny formularz tj. PIT-37 można przesłać za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Chodzi o funkcjonujący od 2019 roku program Twój e-PIT. To nowy sposób rozliczeń z fiskusem, którzy ogranicza „papierkową robotę” do zatwierdzenia danych wygenerowanych przez urząd.

Warto pośpieszyć się z rozliczeniem. Im szybciej prześlemy skarbówce PIT, tym szybciej na nasze konto wpłynie zwrot nadpłaconego podatku. Ci, którzy zdecydują się złożyć PIT w formie elektronicznej, otrzymają zwrot podatku po 45 dniach od złożenia deklaracji.

RadioZET.pl/gov.pl