Zamknij

Oddawałeś krew? Możesz zaoszczędzić w PIT

24.01.2020 17:34
Oddaną krew można odliczyć w PIT
fot. Shutterstock/Soonthorn Wongsaita (ilustracyjne)

Preferencje podatkowe nie kończą się na odliczeniu kosztów rehabilitacji, czy odliczeniu ulgi na dzieci. Prawo obniżenia wysokości podatku przysługuje też dawcom krwi.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Darowizny na krwiodawstwo pozwalają zmniejszyć podstawę opodatkowania, a tym samym zagwarantują podatnikowi większy zwrot PIT na konto. Jak to działa?

Jeśli podatnik oddawał w 2019 roku krew lub jej składniki, może dokonać odliczenia w PIT. Odliczeniu od dochodu/przychodu podlegają darowizny przekazane na cele krwiodawstwa, które są realizowane przez honorowych dawców krwi.

Zobacz także

Co istotne, takie odliczenie zwykle nie jest wprost opisane w deklaracji podatkowej jako „ulga dla krwiodawców”. Fikus traktuje oddanie krwi jako darowizna. Jak przeliczyć oddaną krew na pieniądze?

Darowizna krwi podlega odliczeniu ekwiwalentu za nią od zarobków, czyli podstawy opodatkowania.  Podatnik odlicza ekwiwalent za krew, który przysługiwałby dawcy, z tytułu przekazania określonej ilości krwi.

Zobacz także

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie określenia rzadkich grup krwi 1 litr krwi wyceniony jest na 130 złotych. Ostateczna kwota odliczenia zależna jest od ilości oddanej krwi lub jej składników.

Należy pamiętać, że wysokość ulgi nie może przekroczyć 6 procent dochodu. Limit jest wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn na cele kultu religijnego, na działalność pożytku publicznego oraz na kształcenie zawodowe.

Zobacz także

Zarówno w przypadku ulgi dla krwiodawców, jak i każdej innej preferencji, należy udokumentować poniesiony wydatek czy złożoną darowiznę. W tym przypadku, skarbówka może wymagać od podatnika zaświadczenia od jednostki, w której podatnik oddał krew.

Do kiedy PIT za 2019 rok?

Rozliczenia PIT można dokonać od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 rok. Cześć zeznań podatkowych można złożyć korzystając z usługi Twój e-PIT. Można także przesłać gotowy formularz elektronicznie lub wybrać tradycyjną metodę – udać się do urzędu skarbowego i wypełnić druk.

Zobacz także

RadioZET.pl