Zamknij

Ostatnie chwile na rozliczenie się ze skarbówką. O czym należy pamiętać?

01.06.2020 11:09
PIT za 2019. Do kiedy? Jak się rozliczyć?
fot. Maciej Matlak/shutterstock (ilustracyjne)

W tym roku wyjątkowo mamy czas do 1 czerwca na rozliczenie się z zarobków z 2019 roku z urzędem skarbowym. Jak zaoszczędzić na PIT i w jaki sposób skorzystać z ulg? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać przez złożeniem deklaracji w urzędzie.

Na rozliczenie PIT zostało zaledwie kilka godzin. Wyjątkowo w tym roku mamy więcej czasu na złożenie deklaracji podatkowych. Co do zasady, termin na złożenie takich druków mijał 30 kwietnia. Przed epidemię koronawirusa i jej następstwa resort finansów wydłużył jednak ten czas do 1 czerwca.

To niejedyna zmiana w tegorocznym rozliczeniu PIT. Warto pamiętać także o nowych ulgach i wpłacie należnego podatku na mikrorachunek podatkowy.

Niektóre deklaracje zostały wysłane automatycznie

Dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 w internetowej usłudze Twój e-PIT zeznanie podatkowe zostało automatycznie zaakceptowane (jeśli wcześniej nie zostało złożone samodzielnie). Stało się tak 30 kwietnia - do tego dnia można było edytować wstępnie wypełnione przez skarbówkę zeznanie podatkowe w systemie Twój e-PIT.   

Zobacz także

Gdyby okazało się, że automatycznie zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to nadal zrobić poprzez usługę Twój e-PIT, jednak taka zmiana zostanie potraktowana jako korekta deklaracji. Warto sprawdzić, czy zeznanie automatycznie wysłane przez skarbówkę uwzględnia wszystkie przysługujące nam ulgi. Jeśli nie, na złożeniu korekty można sporo zaoszczędzić.

Zobacz także

Można zaoszczędzić na ulgach. Są nowe preferencje dla podatników

Oddawałeś krew lub przekazałeś pieniądze na cele dobroczynne? Kolejny członek rodziny przyszedł na świat lub może kupiłeś w ubiegłym roku panele słoneczne? Lista odliczeń i ulg podatkowych jest długa. Nowością jest ulga termomodernizacyjna, czyli odliczenia wydatków związanych np. z montażem paneli słonecznych.

Zobacz także

Od podatku można odliczyć ulgę na dzieci lub składki zdrowotne na ZUS. Od dochodu zaś wydatki na rehabilitację, termomodernizację, składki na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, darowizny czy ulgę badawczo – rozwojową. Skorzystanie z obydwu rodzajów odliczeń pozwoli ostatecznie zmniejszyć kwotę podatku wpłacanego skarbówce.

Wpłata podatku tylko na mikrorachunek

W tym roku zmieniły się także zasady wpłaty podatku, jeśli z zeznania wynika niedopłata. Taki podatek należy wpłacić na mikrorachunek podatkowy. Aby wygenerować taki rachunek, należy znaleźć generator na stronie podatki.gov.pl i wpisać numer PESEL lub NIP. Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania wniosków do urzędu skarbowego.

Zobacz także

Numer mikrorachunku zawsze będzie taki sam. Nie zmieni się nawet po zmianie miejsca zamieszkania, urzędu skarbowego czy nazwiska. Co ważne, rachunek ten służy tylko do wpłat podatku PIT, CIT i VAT. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli na prywatne konto podatnika.

Pamiętajmy o 1 proc. podatku

1 procent podatku albo zasili budżet państwa, albo trafi do potrzebujących. Można go przekazać fundacjom lub organizacjom charytatywnym do 1 czerwca. Musi to być podmiot, który widnieje na liście zarejestrowanych organizacji pożytku publicznego. Taki wykaz prowadzi Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Podatnik może też wskazać konkretny cel, na który przekaże część podatku. Jest to pozycja „cel szczegółowy” w formularzu podatkowym.

Zobacz także

Jeśli podatnik korzysta z usługi Twój e-PIT, dane z ubiegłorocznego rozliczenia automatycznie znajdzie we wstępnie wypełnionej deklaracji. W każdej chwili może jednak zmienić beneficjenta wybierając opcję „zmieniam organizację”. Wówczas może wpisać numer KRS wybranej organizacji. Może także dodać lub zmienić cel szczegółowy, na który przekazany zostanie 1 procent.

Jeśli podatnik po raz pierwszy loguje się do platformy Twój e-PIT powinien wybrać z listy numer KRS danej organizacji dobroczynnej, wskazać ewentualny cel szczegółowy i zatwierdzić zgodę na przekazanie 1 procenta z PIT.

WAŻNE

Twój 1 procent może wiele zmienić! Wypełniając w zeznaniu podatkowym te kilka pól więcej pomagasz! Wystarczy, że wpiszesz KRS Fundacji Radia Zet 0000127204

Mimo otwarcia urzędów skarbowych, Krajowa Administracja Skarbowa apeluje, by rozliczyć się w domu. Można to zrobić przez internet m.in. przez e-Deklaracje i usługę Twój e-PIT.

RadioZET.pl