Zamknij

Resort finansów: prawie 9 tys. organizacji czeka na 1 procent PIT

19.04.2020 17:00
PIT za 2019 rok. Terminy. Jak przekazać 1 procent podatku
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Na 1 procent podatku czeka prawie 8,9 tysięcy organizacji pożytku publicznego – przypomina na Twitterze Ministerstwo Finansów. Czasu na rozliczenie się ze skarbówką jest więcej niż w ubiegłym roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Ministerstwo Finansów przypomina o możliwości przekazania 1 procenta podatku na rzecz organizacji charytatywnych.

„Na twoją pomoc czeka prawie 8,9 tysiąca organizacji" - czytamy w apelu Ministerstwa Finansów.

Resort finansów przypomniał też o zmianach w rozliczeniu PIT. Czasu na przekazanie formularzy skarbówce będzie więcej, w tym roku będzie można to zrobić do 1 czerwca. To odpowiedź na problemy podatników w związku z epidemią koronawirusa.

Zobacz także

Przekazanie 1 procenta podatku na rzecz fundacji lub stowarzyszenia będzie możliwe do 1 czerwca. Resort dodaje, że korekta zeznania przyjmowana będzie do końca czerwca. Jak czytamy w komunikacie, warunkiem przekazania przez naczelnika urzędu skarbowego tej kwoty danej organizacji, będzie zapłata przez podatnika podatku w pełnej wysokości do 30 czerwca 2020 roku.

Jak przekazać 1 procent podatku wybranej organizacji?

Bez względu na to, czy podatnicy rozliczają się z fiskusem za pośrednictwem programu Twój e-PIT, samodzielnie w sposób elektroniczny, czy tradycyjnie – w urzędzie, mają możliwość przekazania 1 procenta podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Mogą to zrobić samozatrudnieni, pracownicy, a także emeryci i renciści.

Zobacz także

W formularzu podatnik może wskazać fundację, której chce przekazać 1 procent podatku. Musi to być podmiot, który widnieje na liście zarejestrowanych organizacji pożytku publicznego. Taki wykaz prowadzi Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Podatnik może też wskazać konkretny cel, na który przekaże część podatku. Jest to pozycja „cel szczegółowy” w formularzu podatkowym.

Jeśli podatnik korzysta z usługi Twój e-PIT, skarbówka wykorzysta jego dane z poprzednich lat. W każdej chwili może jednak zalogować się na Twój e-PIT i zmienić lub oddać organizację.

WAŻNE

Twój 1 procent może wiele zmienić! Wypełniając w zeznaniu podatkowym te kilka pól więcej pomagasz! Wystarczy, że wpiszesz KRS Fundacji Radia Zet 0000127204

RadioZET.pl/PAP